Emzirme Nedir ve Anne ve Bebek için Faydaları Nelerdir?

Emzirme Nedir ve Anne ve Bebek için Faydaları Nelerdir?
Emzirme Nedir ve Anne ve Bebek için Faydaları Nelerdir?

Emzirme, yeni doğan bebekleri ve bebekleri beslemek için mükemmel bir yöntemdir. Çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişmenin yanı sıra yenidoğanlarda hastalıklara karşı direnci destekler.

Emzirmek yeni doğan bebeklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bir bebeğin emzirmesine izin vermek, hastalıklara karşı koruma sağlayan antikorlar üretir. Ayrıca, çocuğu yaygın hastalıklara karşı aşılar. Ayrıca emzirme, güçlü bağışıklık sistemlerini destekler ve alerji ve astım riskini azaltır. Sağlıklı anne sütü tüketen bir bebek, kısa sürede hastalıklarla savaşmayı ve yaygın hastalıklara karşı daha dirençli olmayı öğrenir.

Emzirmek erken çocukluk gelişimini destekler ve bazı hastalıkların riskini azaltır. Emzirmenin yararlarını öğrenmek yeni anne babalar için çok önemlidir. Emzirme bebeklerde büyüme ve gelişmeyi de teşvik eder. Bebeğinizin emzirmesine izin vermek beyin gelişimini uyarır. Bu süreç, beynin süreçlerinin verimliliğini arttırır. Aynı zamanda güçlü diş ve diş etlerinin yanı sıra sağlıklı saç ve cildi de destekler.

Emzirme eylemi anne ve çocuk arasında güçlü bir bağ kurar. Bir bebeği anne sütü güvencesinden uzaklaştırmak zordur. Bu bağın yarattığı güvenlik duygusu çocuğun tüm yaşamı boyunca uzanır. Annesinin onun için orada olduğunu öğrenir. Bu, çocuğun büyürken duygusal gelişimine katkıda bulunan güvenli bir ortam yaratır.

Elbette, modern toplumda kadınlar giderek daha belirgin bir güçlendirici role sahiptir. Ancak yoğun bir yaşam sürmenize rağmen çocuklarınızı emzirmeniz mümkün.

Bu yazıda emzirmenin ne olduğu, faydaları ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz hakkında konuşacağız.

Emzirme Nedir?

Emzirme, doğal beslenmeyi ifade eder. Yani bebeği sadece anne sütü ile besleme eylemidir, buna sağılmış veya süt anne sütü dahildir. Emzirmek sadece bebeğe değil anneye de fayda sağlar.

WHO’ya (Dünya Sağlık Örgütü) göre bebek, yaşamın ilk 6 ayında sadece doğal sütle beslenmelidir. Piyasada bu işlevi görebilecek bebek mamaları bulunsa da emzirmenin faydaları onu birçok annenin tercihi haline getiriyor.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar, Revista Médica la Paz’daki 2011 tarihli bir makalenin belirttiği gibi, emzirmenin olağanüstü besinsel faydaları olduğuna dikkat çekiyor. Aslında, rapor 1990’dan beri küçük olanı bebek formülleriyle beslemek yerine emzirme geleneğini sürdürme girişimi olduğunu gösteriyor.

Mevcut annenin daha aktif ve güçlenmiş bir yaşamı olup olmadığına bakılmaksızın, bebeğin anne sütünden faydalanabilmesi için yöntemler vardır.

İşte emzirmenin bazı göze çarpan faydaları:

  • Çocuğun savunmasını korur

Bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir, bu anlamda anne sütü ona zararlı elementlerle baş edebilmesi için gerekli besinleri verme işlevini yerine getirir. İmmünoglobulinler (doğal antikorlar) bebekleri diğerlerinin yanı sıra zatürre, ishal gibi çeşitli hastalıklara karşı korur.

  • Çocuklukta aşırı kilolu ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olur

Emzirmeyen kişilerde en sık görülen hastalıklardan biri aşırı kilolu olmaktır. Bu durumla ilişkili birkaç durum vardır ve en sık görüleni kalp problemleridir.

PAHO’nun (Pan American Health Organisation) belirttiği gibi, emzirme obeziteyi %13, çocuklukta tip 2 diyabeti %35 oranında önler.

  • Beyin gücünü geliştirir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir