Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?

Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?
Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?

Derin ven trombozu (DVT), vücuttaki damarlarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durumdur. DVT, bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtılarının önde gelen nedenidir. Bazı durumlarda, kan pıhtıları kalbe giderek kalp krizine neden olabilir. DVT yaygın olmasına rağmen, tedavi edilmezse genellikle ölümcüldür.

İşte DVV hakkında bazı gerçekler:

Kan pıhtısı oluşumuna bağlı olarak kan damarlarında meydana gelen çıkıklar ve kopmalar, kan pıhtılarının en yaygın nedenleridir. DVT’nin tıbbi adı, bir pıhtı oluşumuna işaret eden trombozdur. Derin ven trombozu, acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Aksi takdirde kan pıhtısı kopabilir ve akciğerlere veya vücudun diğer kısımlarına yerleşebilir. DVT, tıbbi acil durumlara ek olarak, altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın insanları etkileyebilen bir sağlık durumudur. Uzun süreli ayakta durma veya yürüme gibi işleri olan kişilerde DVT riski daha yüksek olabilir. 65 yaşın üzerindeki kişilerde yaşa bağlı sağlık koşulları ve kırılganlık nedeniyle DVT gelişme riski artar.

Belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde kan pıhtılaşması riski artar. Kan pıhtılaşması riskini artıran durumlar arasında, bacaklara kan akışının geçici olarak kesilmesi yaşayan kanser ve kronik diyaliz hastaları bulunur. Ayrıca orak hücre hastalığı, Afrika kökenli veya sıtması olan kişiler de DVT için yüksek risk altında olabilir. Bacak damarında trombüs bulunması durumuna, anormal bir trombüs ile ilişkili damarların iltihaplanması anlamına gelen tromboflebit denir. Bazı durumlarda, tromboflebit, herhangi bir altta yatan durum olmaksızın kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, bu nadirdir – çoğu tromboflebit vakası, kararsız damarlarda hareket eden kanser hücrelerinden kaynaklanır. Bir doktor, diğer nedenler ekarte edilmişse, muayene ve kan testi ile tromboflebit teşhisi koyabilir. Tromboflebit teşhisi konulduktan sonra doktorlar, etkilenen bacak damarlarına daha fazla zarar gelmesini önlemek için antikoagülanlar reçete edebilir. Bazı durumlarda, bacak damarlarının daha fazla tahrip olmasını önlemek için kötü huylu tümörün bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Bir çoğumuz vücudumuzun bizde herhangi bir hastalığın ortaya çıkardığı uyarıları görmezden geliyoruz. Bir çoğumuz basit bir soğuk algınlığının belirtilerini günlerce süren bir soğuk algınlığına dönüşene kadar görmezden geliyoruz.

Bu kaygısız tutum, bazı hastalık belirtilerini görmezden gelmeyi göze alamayacağımız derecede tehlikelidir.

Doktora gitmemek için hepimiz bazı hastalık belirtilerini küçümsüyoruz, ancak vücudumuzda bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğimizde, bunu erken bir aşamada tedavi etmek daha iyi bir fikirdir.

50 yaş üstü herkesin bilmesi gereken bir hastalık olmasına rağmen, Derin Venöz Tromboz hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz.

Bu hastalığı hafife almamak, vücdunuzun ortaya çıkardığı bazı belirtileri gözden kaçırmamak için bazı semptomlarını aşağıda açıklayacağız. Aşağıdaki semptomlardan bir veya birkaçına sahipseniz bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Derin ven trombozu veya DVT, bir kan pıhtısı derin bir damardan, yani yüzeyden kolayca erişilemeyen bir damardan kaynaklandığında ortaya çıkar.

Bu hastalık genellikle 50 yaş civarındaki kişileri, uzun süre oturan kişileri, obezitesi olan kişileri ve sigara içen kişileri etkiler.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir