Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?

Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?
Derin Ven Trombozu nedir? Belirtileri ve etkileri nelerdir?

Derin ven trombozu (DVT), vücuttaki damarlarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durumdur. DVT, bacaklarda ve akciğerlerde kan pıhtılarının önde gelen nedenidir. Bazı durumlarda, kan pıhtıları kalbe giderek kalp krizine neden olabilir. DVT yaygın olmasına rağmen, tedavi edilmezse genellikle ölümcüldür.

İşte DVV hakkında bazı gerçekler:

Kan pıhtısı oluşumuna bağlı olarak kan damarlarında meydana gelen çıkıklar ve kopmalar, kan pıhtılarının en yaygın nedenleridir. DVT’nin tıbbi adı, bir pıhtı oluşumuna işaret eden trombozdur. Derin ven trombozu, acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Aksi takdirde kan pıhtısı kopabilir ve akciğerlere veya vücudun diğer kısımlarına yerleşebilir. DVT, tıbbi acil durumlara ek olarak, altta yatan herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın insanları etkileyebilen bir sağlık durumudur. Uzun süreli ayakta durma veya yürüme gibi işleri olan kişilerde DVT riski daha yüksek olabilir. 65 yaşın üzerindeki kişilerde yaşa bağlı sağlık koşulları ve kırılganlık nedeniyle DVT gelişme riski artar.

Belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde kan pıhtılaşması riski artar. Kan pıhtılaşması riskini artıran durumlar arasında, bacaklara kan akışının geçici olarak kesilmesi yaşayan kanser ve kronik diyaliz hastaları bulunur. Ayrıca orak hücre hastalığı, Afrika kökenli veya sıtması olan kişiler de DVT için yüksek risk altında olabilir. Bacak damarında trombüs bulunması durumuna, anormal bir trombüs ile ilişkili damarların iltihaplanması anlamına gelen tromboflebit denir. Bazı durumlarda, tromboflebit, herhangi bir altta yatan durum olmaksızın kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, bu nadirdir – çoğu tromboflebit vakası, kararsız damarlarda hareket eden kanser hücrelerinden kaynaklanır. Bir doktor, diğer nedenler ekarte edilmişse, muayene ve kan testi ile tromboflebit teşhisi koyabilir. Tromboflebit teşhisi konulduktan sonra doktorlar, etkilenen bacak damarlarına daha fazla zarar gelmesini önlemek için antikoagülanlar reçete edebilir. Bazı durumlarda, bacak damarlarının daha fazla tahrip olmasını önlemek için kötü huylu tümörün bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Bir çoğumuz vücudumuzun bizde herhangi bir hastalığın ortaya çıkardığı uyarıları görmezden geliyoruz. Bir çoğumuz basit bir soğuk algınlığının belirtilerini günlerce süren bir soğuk algınlığına dönüşene kadar görmezden geliyoruz.

Bu kaygısız tutum, bazı hastalık belirtilerini görmezden gelmeyi göze alamayacağımız derecede tehlikelidir.

Doktora gitmemek için hepimiz bazı hastalık belirtilerini küçümsüyoruz, ancak vücudumuzda bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğimizde, bunu erken bir aşamada tedavi etmek daha iyi bir fikirdir.

50 yaş üstü herkesin bilmesi gereken bir hastalık olmasına rağmen, Derin Venöz Tromboz hakkında bilgi sahibi olmayabilirsiniz.

Bu hastalığı hafife almamak, vücdunuzun ortaya çıkardığı bazı belirtileri gözden kaçırmamak için bazı semptomlarını aşağıda açıklayacağız. Aşağıdaki semptomlardan bir veya birkaçına sahipseniz bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Derin ven trombozu veya DVT, bir kan pıhtısı derin bir damardan, yani yüzeyden kolayca erişilemeyen bir damardan kaynaklandığında ortaya çıkar.

Bu hastalık genellikle 50 yaş civarındaki kişileri, uzun süre oturan kişileri, obezitesi olan kişileri ve sigara içen kişileri etkiler.

Normalde bacaklarda gelişir, şiddetli ağrıya ve kan akışının tıkanmasına neden olur, ancak vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir, özellikle kalp, akciğerler ve beyin bölgelerinde tehlikelidir.

Bu sorun her zaman yüzeysel olarak algılanmayabilir ancak yukarıdaki resimde gördüğümüz şişlik gibi erken dönemde algılayabildiğimiz bazı işaretler vardır. Doktorlar, bu durumun varlığına ancak ultrason veya tıkanıklık alanını aydınlatmak için bir aletin kullanıldığı flebografi (Toplardamar Röntgeni) ile emin olabilirler.

Derin Ven Trombozu Semptomaları nelerdir?

Derin ven trombozunun (DVT) semptomları, pıhtının vücutta nerede oluştuğuna göre değişir. Bazı olası semptomlar şunları içerir: ekstremitelerinizde ağrı veya şişlik, yürürken veya atletikken nefes darlığı, ani kilo alımı veya kaybı, hazımsızlık veya mide ekşimesi ve kanlı veya kanlı sümük. Bazı durumlarda, etkilenen uzvunuzun yakınında şişlik ve sıcaklık hissedilecektir. DVT semptomlarını ararken, kanser gibi bazı durumların, derin ven trombozu (DVT) yoluyla tıbbi olarak ilişkili olmaksızın benzer semptomlara neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, tıbbi bir teşhis koymadan veya tıbbi tedavi aramadan önce anormal uzuv şişmesinin tüm olası nedenlerini incelemek önemlidir.

1. Şişlik

Şişlik
Şişlik

Ekstremitelerin kızarıklığı ve şişmesi, DVT‘nin erken evresinin bir işareti olabilir.

Bir pıhtı kolu veya bacağını etkilerse, biriken kan, sıvı tutulması nedeniyle uzvun şişmesine neden olur.

Şişlik oldukça açık veya çok ince olabilir. Daha büyük veya daha yuvarlak olup olmadığını görmek için şüpheli etkilenen uzuv ile diğerini karşılaştırmak yardımcı olabilir. Tam boy aynada yapılması tavsiye edilir, bu nedenle farkı algılamak daha kolay olacaktır.

2. Görünür Damarlar

Görünür Damarlar
Görünür Damarlar

Çoğumuzun bacaklarında estetik bir problemin ötesine geçmeyen gözle görülür damarlar olmasına rağmen, bunlar aynı zamanda DVT belirtisi de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir