Yükselen Kolesterolü Düşüren Besinler

Yükselen Kolesterolü düşüren besinler
Yükselen Kolesterolü düşüren besinler

Kolesterol, kanın önemli bir bileşenidir ve insan vücudunun işlevi için gereklidir. Kolesterol, insan vücudunda bulunan doğal bir maddedir, bu nedenle tamamen kaçınmak zordur. Bununla birlikte, birçok insanın kanında düşük kolesterol seviyeleri vardır. Düşük kolesterol seviyelerine hipokolesterolemi denir.Kolesterol düzeyi düşük olan kişilerin vücutlarının normal çalışmasına yardımcı olmak için ilaç almaları gerekebilir.

LDL kolesterol kötü kolesteroldür ve kalp krizi, felç ve yağlı karaciğer hastalığı gibi kardiyovasküler hastalıklara katkıda bulunur. Yüksek kolesterol seviyelerine hiperkolesterolemi de denir. Kolesterol düzeyi yüksek olan kişiler, erkek ve altmış beş yaşın üzerinde olma eğilimindedir. Ne yazık ki, doktorlar henüz bireylerdeki düşük veya yüksek kolesterol seviyeleri için bir tedavi geliştirmediler. Bununla birlikte, kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

Kolesterol, düzenli olarak yediğimiz birçok gıdada, özellikle yumurta, tavuk, balık, kuzu, domuz ve sığır eti gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Neyse ki, tüm hayvansal ürünleri diyetinizden tamamen çıkarmadan günlük toplam kolesterol alımınızı sınırlamak kolaydır. Kolesterol seviyenizi düşürmenin kolay bir yolu, bol meyve ve sebze içeren bitki bazlı bir diyet yemektir. Meyve ve sebzeler ayrıca vücudunuzdaki sağlıklı kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan vitaminler ve mineraller içerir. Ayrıca, diyetinizdeki hayvansal ürünleri sınırlamak, sağlıklı kan pıhtılaşma faktörlerini düzenlemeye yardımcı olan yeterli miktarda omega-3 yağ asitleri almanızı sağlayacaktır. Doğal gıdalardan daha fazla doymuş yağ içerdiğinden işlenmiş gıdaları da sınırlandırmalısınız. Tüm hayvansal ürünleri azaltmanın kolay olmadığını unutmayın; vegan veya vejeteryan bir diyet yemek herkes için uygun değildir. Bu nedenle doktorlar, mümkün olduğunda hayvansal ürün alımımızı sınırlandırmamızı tavsiye ediyor.

İlaç yardımı olmadan kan kolesterol düzeyinizi doğal olarak düşürmenin birçok yolu vardır. Doymuş yağ vücuttaki LDL kolesterol seviyelerini arttırdığından en belirgin yöntem doymuş yağ alımını sınırlamaktır. Ek olarak, işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağ alımını sınırlamak, LDL kolesterol düzeylerini artıran ve HDL kolesterol düzeylerini düşüren iyi yağları sınırlar.

Ayrıca daha fazla lif tüketmek toplam kalori alımını azaltır, bu da toplam yağ alımını azaltır ve lipolizi (trigliseritlerin serbest yağ asitlerine parçalanması) artırır. Sağlıklı bir yaşam sürmek istediğimizde Kolesterol seviyemizi düşürmek bir zorunluluktur.

Bunu hemen fark etmeyebilirsiniz, ancak belirli yiyecekleri aşırı miktarda yemek kolesterolünüzü kolayca yükseltebilir.

Vücut, ihtiyaç duyduğu kolesterolü doğal olarak üretir, ancak onu büyük miktarlarda içeren yiyecekleri yediğimizde, arterlerde kalp sorunlarına yol açabilecek düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol geliştirme riskiyle karşı karşıya kalırız.

Kolestrolü düşürmek için LDL’yi düşüren veya yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) artıran yiyecekler yemeye çalışmalıyız. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işte kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak ve kalp hastalığı riskinizi azaltmak için diyetinize ekleyebileceğiniz 10 yiyecek.

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kabak

Kabak
Kabak (Sergey Fatin / Shutterstock)

Portakal kabağı birçok sağlıksız tarifte kullanıldığı için süper gıda olarak alınmaz. Bununla birlikte, kabak, kolesterol seviyeniz için harikalar yaratan lif ve antioksidanlarda çok yüksektir.

Pektin içeriği yüksek meyveler

Pektin içeriği yüksek meyveler
Pektin içeriği yüksek meyveler (KatyaPulina / Shutterstock)

Elmalar, çilekler ve turunçgiller, LDL’yi düşürmede etkili olan çözünür bir lif olan yüksek düzeyde pektin içerir.

Ceviz

Ceviz
Ceviz (gresei / Shutterstock)

Antep fıstığı, badem, yer fıstığı ve ceviz gibi lif yüklü kuruyemişler, LDL’nizi düşürürken iyi kolesterolünüzü (HDL) artırmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmalar ayrıca bu kuruyemişlerin vücudu oksidatif stresten koruduğunu ve bunun da kalp sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor.

Yağlı Balık

Yağlı Balık
Yağlı Balık

Harvard Health Publishing’e göre, sardalya gibi omega-3 bakımından zengin balıklar yemek, kandaki trigliseritleri azaltırken HDL’yi artırır. Ayrıca anormal kalp ritimlerini önleyerek kalbi korurlar.

Sebzeler

Sebzeler
Sebzeler (Amawasri Pakdara / Shutterstoc)

Nohut, mercimek veya fasulye gibi baklagiller sadece mükemmel protein kaynakları olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi daha uzun süre tok hissettiren ve gün içinde fazla yemek yemeyen çözünür lifler içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir