Varise Ne İyi Gelir? Varise Karşı Mucizevi Yiyecekler

Varisli damarlar her yaştan insanı etkileyen yaygın bir sağlık rahatsızlığıdır.Varisler genellikle uzun süre ayakta durma veya oturma, hamilelik, diyabet ve diğer kardiyovasküler hastalıklar ve aşırı kan hacminden kaynaklanır. Varisli damarlar genellikle bacaklarda ve ayaklarda görülür, ancak kollarda, ellerde ve gövdede de oluşabilirler. 40 yaşın üzerindeki insanlar, diğerlerinden daha fazla varis geliştirme eğilimindedir.

Bir kişi uzun süre yürüdüğünde veya ayakta durduğunda, kan bacaklardaki damarlarda dolaşır. Bu kan damarlarındaki artan basınç onların varisleşmesine neden olur. Varisli damarların en yaygın nedeni hamileliktir; tüm hamile kadınların yaklaşık yarısında varis görülür. Hamilelik sırasında kan hacmi artar, bu da bacaklarda daha fazla varis ve ayaklarda daha fazla şişmeye yol açar. Kalp yetmezliği gibi diğer kardiyovasküler hastalıklar da kan damarlarında basınç artışına neden olabilir ve bu da varisiteye yol açar.

Varisli damarlarınız varsa deneyebileceğiniz birkaç doğal tedavi vardır. Sağlıklı dolaşımın desteklenmesine yardımcı olmak için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Omega-3 yağ asitleri ve magnezyum içeren takviyeler de alabilirsiniz. Bu takviyeler, varisli damarları tedavi etmeye çalışırken hayati önem taşıyan hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca vücut ağırlığınızı artıran ve sağlığınızı azaltan işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız; bu yiyecekler arasında beyaz ekmek ve beyaz pirinç bulunur. Sağlıklı beslenmek doğal olarak kan hacminizi düşürür, bu da doğal olarak kan basıncınızı düşürür ve varis geliştirme riskinizi azaltır.

Varisler tedavi edilmediğinde ağrılı ve çirkin olabilirler. Bununla birlikte, semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz birkaç tedavi vardır. Düzenli egzersiz dolaşıma yardımcı olurken, omega-3 yağ asitleri ve magnezyum ile takviyeler almak hormon seviyelerini düzenlemeye ve etkilenen bölgelerde şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. İşlenmiş gıdalardan kaçınmak, sizin tarafınızdan herhangi bir çaba harcamadan doğal olarak kan hacminizi azaltacaktır.

Sonuç olarak, iyi alışkanlıklara sahip olmak, düzenli rutininizi sürdürürken sizi sağlıklı tutacaktır; ayrıca varis semptomlarının çok daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır!

Cildimizde mavimsi gibi koyu bir ton olan damarlar olduğu için varisleri kolaylıkla tespit edebiliriz. Bu renk, bu damarların iyi çalışmaması ve kanın kalbe dönmesine izin vermemesinden kaynaklanır, bu, kan akışındaki bir değişiklikle üretilir.

Bu problem esas olarak kadınlara saldırsa da, erkekler de bundan muzdarip olabilir. Ortaya çıkan nedenler çeşitlidir, ancak en sık görülenleri arasında obezite, hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre ayakta kalma, doğum kontrol hapları ve hatta aile öyküsü buluyoruz.

Varislere Ne İyi Gelir?

İşte Varislere iyi gelen 10 Yiyecek:

Maydanoz ve gül yağı

Maydanoz ve gül yağı
Maydanoz ve gül yağı

Maydanoz vücudumuzu destekleyen çok sayıda vitamin ve besin içerir, ayrıca hücreleri serbest radikallerden koruyan çok sayıda flavonoid antioksidan içerir. Bu bitki, lekeleri ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olan kolajen içerir.

Gül yağı, dolaşımı iyileştirebilir ve damarlarda gelecekteki tıkanıklıkları önleyerek varisli damarlara karşı bir çare olarak mükemmel olan kan birikimini engelleyebilir.

Bu tarifi hazırlamak için maydanoz ve suyu alıp 5 dakika kaynatmanız gerekiyor, ardından oda sıcaklığına geldiğinde 3 yemek kaşığı gül yağı ekleyin. Bu ev yapımı ‘yağ’ iki ay boyunca günde iki kez uygulanmalıdır.

At kestanesi

At kestanesi
At kestanesi

Kan dolaşımını uyardığı ve damarların ve kapakçıkların düzgün çalışmasını sağladığı için varislere karşı en güçlü müttefiklerden biridir.

Bu ilacı kullanmak için yaklaşık 50 gram at kestanesi kabuğu kullanmalı ve 1 litre su ile karıştırarak 10 dakika kaynatmalısınız. Ardından hazırlığı süzün ve sıvıyı içebilirsiniz. Sabah ve akşam yapabilirsiniz.

Aynısefa

Aynısefa
Aynısefa

Bu bitki, venöz tonusu arttırmak, lenfatik drenajı iyileştirmek ve ayrıca kılcal hipermerabiliteyi azaltmak gibi vücudumuzda sayısız fayda sağlayan çoklu besinler içerdiğinden anti-inflamatuar güce sahiptir.

Şişliği azaltmak veya ağrıyı azaltmak için içerek veya cilde sürerek iki şekilde kullanabilirsiniz. Cilde sürdüğünüzde, tonlama özelliklerine sahiptir, bu da faydalı bir noktadır. Bu tarifi hazırlamak için bir avuç nergis yaprağını (4 su bardağı) suyla karıştırıp 5 dakika kaynatmanız gerekir. Bu müstahzara bir bez batırın ve ardından soğuyana kadar tedavi edilecek alana uygulayın. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar
Uçucu yağlar

Etkilenen bölgelere masaj yapmak için yağları kullanabilir ve böylece tıkanıklıkları ve hatta ağrıyı önlemek için tedavi edilecek bölgedeki dolaşımı ve akışı teşvik edebilirsiniz. Bu, özellikle oturarak veya ayakta çok zaman harcayan insanlar için idealdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir