Sarımsağın Sizleri Şaşırtacak Faydaları

Sarımsak, sağlığa pek çok faydası nedeniyle dünyanın en popüler baharatlarından biridir.

Sarımsak, yemek pişirmeye gelince muhtemelen çoğu insanın en sevdiği malzemelerden biridir. İster soslarda kullanılsın, ister salataların tamamlayıcısı olsun, yemeklerin marine edilmesinde olsu Sarımsak gerçekten çok yönlü bir kullanıma sahiptir.

Ancak, sarımsağın mutfağın ötesinde sayısız faydası olduğunu hiç fark etmemiştim. Sağlığınızın birçok yönünü iyileştirmek için basit bir diş sarımsak kullanmanın birçok faydası vardır.

Sarımsak’ın sağlık yararları, bitki soğanı/sapı/kökünün taze veya kuru karanfilinde bulunabilen etken maddesi Allisin‘den gelir. Sarımsağın güçlü kokusu, onu birçok rahatsızlık için popüler bir ev ilacı yapar. Örneğin, insanlar şişkinliği tedavi etmek için sarımsak kullanır; taze veya kuru ezilmiş sarımsağı yağda yumuşayıncaya kadar kızartırlar, sonra vücuttaki gazı azaltmak için yutarlar.

Allisin, sarımsakta bulunan ana organoleptik bileşiktir; güçlü antioksidan, antiviral, antifungal, anti-inflamatuar, antikanser ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Allisin, sağlık yararlarına ek olarak, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus gibi patojen bakterilere karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Araştırmalar allisin’in insan immün yetmezlik virüsü (HIV) gibi virüslere karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Antibakteriyel ve antiviral olmasının yanı sıra allisin, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücuttaki kan basıncını ve kolesterol seviyelerini azaltabilir.

Sadece basit bir soğuk algınlığını tedavi etmek için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda bahçedeki haşereleri uzak tutmak veya ayak mantarından kurtulmak gibi pek çok şaşırtıcı kullanımı vardır.

Şimdi sarımsağı nerelerde kullanabileceğinize bir bakalım:

Sarımsağın Faydaları

Basit bir diş sarımsak kullanmanın birçok faydası vardır. İşte o faydala:

1. Yüzünüzü Temizleyin

Sarımsak ile yüzünüzü temizleyin
Sarımsak ile yüzünüzü temizleyin

İsmini ve zararlarını bilmediğiniz şüpheli kimyasalları cildinizde kullanmak yerine sarımsak, yüzünüzü temizlemek için tamamen doğal bir alternatif sunar.

Livestrong’a göre, “Sarımsak antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip allisin içerir.”

Yüzünüze ince bir tabaka sarımsak ezmesi sürmenizi ve 15 dakika beklemenizi önerilir. Kullandıktan sonra yüzünüzü yıkayıp iyice nemlendirdiğinizden emin olun.

2. Ayak mantarınızı tedavi edin

Sarımsak ile ayak mantarınızı tedavi edin
Sarımsak ile ayak mantarınızı tedavi edin

Kulağa biraz garip gelebilir, ancak “The New York Times”, “Athlete’s Foot” adı verilen mantar ve diğer mantarlarla savaşmak için ayaklarınızı kıyılmış sarımsak parçalarıyla dolu bir banyoda 30 dakika boyunca ıslatmanızı öneriyor.
Dr. Lawrence D. Rosen, “Sarımsak uzun zamandır mükemmel bir mantar önleyici ilaç olarak kabul ediliyor” diyor.

Bu çözüme alternatif olarak zeytinyağını biraz sarımsakla karıştırıp pamukla ayağınıza sürebilirsiniz.

3. Diş ağrısını ortadan kaldırın

Sarımsak ile diş ağrınızı ortadan kaldırın
Sarımsak ile diş ağrınızı ortadan kaldırın

Şiddetli bir diş ağrısı çekiyorsanız ve henüz dişçiye gitmeye vaktiniz olmadıysa, sarımsak bu korkunç ağrıdan büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayacak güce sahip olabilir.

Garlic-Central.com uzmanları, “Diş ağrısını gidermek için sarımsağın en geleneksel kullanım şekli, bir parça sarımsağı ezip ağza, ağrıyan dişin yanına yerleştirmek” diyor.

Açıkçası, dişlerinizle ilgili ciddi bir sorununuz varsa bir diş doktoruna görünmelisiniz, ancak bu arada sarımsak ağrıyla savaşmanın doğal ve kolay bir yolu olabilir.

4. Bir kulak enfeksiyonunu durdurun

Sarımsak ile kulak iltihabınızı yok edin
Sarımsak ile kulak iltihabınızı yok edin

Kulak enfeksiyonu hoş bir şey değildir. Ancak sarımsak, antibiyotik özellikleri nedeniyle size rahatlama sağlayabilir.

WebMD, ağrı ve rahatsızlığı önlemek için kulağınıza birkaç damla ılık sarımsak yağı koymanızı önerir.

Bu yöntemi özellikle çocukların kulak enfeksiyonlarında tavsiye etseler de her zaman önce bir doktora gitmenizi öneriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir