Sarımsağın Sizleri Şaşırtacak Faydaları

Sarımsak, sağlığa pek çok faydası nedeniyle dünyanın en popüler baharatlarından biridir.

Sarımsak, yemek pişirmeye gelince muhtemelen çoğu insanın en sevdiği malzemelerden biridir. İster soslarda kullanılsın, ister salataların tamamlayıcısı olsun, yemeklerin marine edilmesinde olsu Sarımsak gerçekten çok yönlü bir kullanıma sahiptir.

Ancak, sarımsağın mutfağın ötesinde sayısız faydası olduğunu hiç fark etmemiştim. Sağlığınızın birçok yönünü iyileştirmek için basit bir diş sarımsak kullanmanın birçok faydası vardır.

Sarımsak’ın sağlık yararları, bitki soğanı/sapı/kökünün taze veya kuru karanfilinde bulunabilen etken maddesi Allisin‘den gelir. Sarımsağın güçlü kokusu, onu birçok rahatsızlık için popüler bir ev ilacı yapar. Örneğin, insanlar şişkinliği tedavi etmek için sarımsak kullanır; taze veya kuru ezilmiş sarımsağı yağda yumuşayıncaya kadar kızartırlar, sonra vücuttaki gazı azaltmak için yutarlar.

Allisin, sarımsakta bulunan ana organoleptik bileşiktir; güçlü antioksidan, antiviral, antifungal, anti-inflamatuar, antikanser ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Allisin, sağlık yararlarına ek olarak, Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus gibi patojen bakterilere karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Araştırmalar allisin’in insan immün yetmezlik virüsü (HIV) gibi virüslere karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Antibakteriyel ve antiviral olmasının yanı sıra allisin, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücuttaki kan basıncını ve kolesterol seviyelerini azaltabilir.

Sadece basit bir soğuk algınlığını tedavi etmek için mükemmel olmakla kalmaz, aynı zamanda bahçedeki haşereleri uzak tutmak veya ayak mantarından kurtulmak gibi pek çok şaşırtıcı kullanımı vardır.

Şimdi sarımsağı nerelerde kullanabileceğinize bir bakalım:

Sarımsağın Faydaları

Basit bir diş sarımsak kullanmanın birçok faydası vardır. İşte o faydala:

1. Yüzünüzü Temizleyin

Sarımsak ile yüzünüzü temizleyin
Sarımsak ile yüzünüzü temizleyin

İsmini ve zararlarını bilmediğiniz şüpheli kimyasalları cildinizde kullanmak yerine sarımsak, yüzünüzü temizlemek için tamamen doğal bir alternatif sunar.

Livestrong’a göre, “Sarımsak antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip allisin içerir.”

Yüzünüze ince bir tabaka sarımsak ezmesi sürmenizi ve 15 dakika beklemenizi önerilir. Kullandıktan sonra yüzünüzü yıkayıp iyice nemlendirdiğinizden emin olun.

2. Ayak mantarınızı tedavi edin

Sarımsak ile ayak mantarınızı tedavi edin
Sarımsak ile ayak mantarınızı tedavi edin

Kulağa biraz garip gelebilir, ancak “The New York Times”, “Athlete’s Foot” adı verilen mantar ve diğer mantarlarla savaşmak için ayaklarınızı kıyılmış sarımsak parçalarıyla dolu bir banyoda 30 dakika boyunca ıslatmanızı öneriyor.
Dr. Lawrence D. Rosen, “Sarımsak uzun zamandır mükemmel bir mantar önleyici ilaç olarak kabul ediliyor” diyor.

Bu çözüme alternatif olarak zeytinyağını biraz sarımsakla karıştırıp pamukla ayağınıza sürebilirsiniz.

3. Diş ağrısını ortadan kaldırın

Sarımsak ile diş ağrınızı ortadan kaldırın
Sarımsak ile diş ağrınızı ortadan kaldırın

Şiddetli bir diş ağrısı çekiyorsanız ve henüz dişçiye gitmeye vaktiniz olmadıysa, sarımsak bu korkunç ağrıdan büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayacak güce sahip olabilir.

Garlic-Central.com uzmanları, “Diş ağrısını gidermek için sarımsağın en geleneksel kullanım şekli, bir parça sarımsağı ezip ağza, ağrıyan dişin yanına yerleştirmek” diyor.

Açıkçası, dişlerinizle ilgili ciddi bir sorununuz varsa bir diş doktoruna görünmelisiniz, ancak bu arada sarımsak ağrıyla savaşmanın doğal ve kolay bir yolu olabilir.

4. Bir kulak enfeksiyonunu durdurun

Sarımsak ile kulak iltihabınızı yok edin
Sarımsak ile kulak iltihabınızı yok edin

Kulak enfeksiyonu hoş bir şey değildir. Ancak sarımsak, antibiyotik özellikleri nedeniyle size rahatlama sağlayabilir.

WebMD, ağrı ve rahatsızlığı önlemek için kulağınıza birkaç damla ılık sarımsak yağı koymanızı önerir.

Bu yöntemi özellikle çocukların kulak enfeksiyonlarında tavsiye etseler de her zaman önce bir doktora gitmenizi öneriyorlar.

5. Batan kıymığı çıkartın

Derinlere saplanmış bir kıymığı çıkarmanın eski bir yolu, yarabandının altına yarım diş sarımsağı sürmek ve gece boyunca etki etmesi için bırakmaktır.

Sadece kıymığı çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen sarımsak bileşenlerinin sahip olduğu çeşitli antibiyotikler ve anti-inflamatuar özellikler sayesinde şişlik belirtisi de olmayacaktır.

6. Bir cam çatlağını onarın

Sarımsak ile çatlak bircamı tamir edin
Sarımsak ile çatlak bircamı tamir edin

Bu yöntemin en çok tartışılanlardan biri olduğu kanıtlanmıştır, ancak birçok kişi sarımsağın camdaki küçük bir çatlağı onarmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

“Reader’s Digest”e göre: “Sarımsakları soyduğunuzda parmaklarınızın ne kadar yapışkan hale geldiğini hiç fark ettiniz mi? Bu doğal yapışkan özellik, birçok insanın cam darbelerini onarmak için sarımsak kullanmasının nedenidir.”

Ayrıca şöyle demeye devam ederler: “Birkaç diş sarımsağı ezin ve suyunu çatlağın üzerine sürün, fazlalığı alın.” Bu yöntem biraz garip gelebilir, ancak denemeye değer.

7. Sivilce ile mücadele

Sarımsak ile sivilcenizi tedavi edin
Sarımsak ile sivilcenizi tedavi edin

Sarımsak sivilcelerle savaşmak için iki farklı şekilde kullanılabilir: Onu tüketmek ve doğrudan sivilceye uygulamak.

Sarımsağın ciltteki bu korkunç sivilcelerle savaşan mükemmel bir besin kaynağı olduğu söyleniyor. “Diyetinize sarımsak eklemek, bağışıklık sisteminiz için harikalar yaratabilir ve nihayetinde zamanla sivilceylede savaşabilir.

Doğrudan sivilce üzerine de uygulayabilirsiniz. Ancak ciltte yanma hissini önlemek için önce sarımsağı seyreltmek önemlidir.

8. Haşere ve zararlıları kovmak

Sarımsak ile haşere ve zararlıları uzak tutun
Sarımsak ile haşere ve zararlıları uzak tutun

Bitkilerinizi haşerelerden uzak tutmak için, sarımsak dişlerini sabun ve suyla karıştırıp bir sprey şişesine koymanız yeterlidir.

Permakültür uzmanlarına göre, “Sarımsak, haşereleri uzak tutmak için mükemmel bir doğal kovucudur. Çiçeklerinizde veya bahçenizde bulunan bazı sebze bahçelerinde kullanılabilir ».

Kimyasal veya böcek ilacı kullanmak zorunda kalmadan böceklerle savaşmanın çok basit ve doğal bir yoludur.

9. Balıkları kendinize çekin

Sarımsak ile Balıkları kendinize çekin
Sarımsak ile Balıkları kendinize çekin

Bazı balıkçılara göre sarımsak kokusu balıkları çekmek için kullanılabilir.

Bazıları doğrudan solucanların veya küçük karides parçalarının üzerine biraz sarımsak koyarken, diğerleri balıkların onu yakalamaya devam etmesi için bir neden olması için lastik bir yem eklemenizi önerir.

Bir balıkçı, balıkları çekmek için sarımsaklı tereyağı bile önerir. Bu balık tutma hilesi, bas ve bas yakalamak için çok başarılı görünüyor.

10. Soğuk algınlığınızı tedavi edin

Sarımsak ile soğuk algınlığınız tedavi edin
Sarımsak ile soğuk algınlığınız tedavi edin

Sağlığınızı artıran tüm özellikleriyle sarımsak, soğuk algınlığına yakalanmamak veya başladıktan sonra onu ortadan kaldırmak için kullanılabilir. WebMD, soğuk algınlığında ezilmiş veya kıyılmış çiğ sarımsak tüketmeyi önerir.

“Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendiriyor gibi görünüyor ve ayrıca virüslerle savaşmaya da yardımcı oluyor” diye söylüyorlar.

“Sarımsakların soğuk algınlığına yakalanma olasılığını büyük ölçüde azalttığına dair birçok kanıt var” diyede ekliyorlar.

Yorum yapın