Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler

Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler, Saç dökülmesi için kullanabileceğiniz en iyi vitaminler
Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler, Saç dökülmesi için kullanabileceğiniz en iyi vitaminler

Saç dökülmesi yaygın bir sorundur; yirmi yaşına kadar erkeklerin yüzde ellisi ve kadınların yüzde yetmişi saç dökülmesi yaşar. Saç dökülmesine yaşlanma, stres, bazı ilaçlar ve rahatsızlıklar gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Saç dökülmesine alopesi de denir ve geçici veya kalıcı olabilir. Saç dökülmesi için bir dizi tedavi vardır; bazıları doğaldır ve bazıları saçınız veya sağlığınız için pek iyi değildir. B3 ve D vitamini saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılmıştır. İyi beslenme ve egzersiz saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Biotin gibi diğer takviyeler saç büyümesine yardımcı olabilir.

Vitaminler vücudun işleyişinde çok önemli bir rol oynar. Bunların önemi, eksik olduklarında ortaya çıkan sonuçlarda açıkça görülmektedir. Örneğin saç ihtiyacı olan tüm vitaminlere sahip değilse dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle, hangi vitaminlerin gerekli olduğu konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Yeterli antioksidan içeren iyi bir diyet yiyerek saç büyümesi azaltılabilir. Antioksidan bakımından zengin besinler arasında yaban mersini, kırmızı şarap ve bitter çikolata bulunur. Diyetinizdeki antioksidan miktarını artırmak için zerdeçal veya kimyon gibi baharatlar da kullanabilirsiniz. Egzersiz, saç derinize kan akışını artırarak ve saç köklerinizin sağlığını iyileştirerek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saçınızı düzenli olarak taramak gibi sağlıklı saç şekillendirme teknikleri de saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi birçok nedenden dolayı olabilir; Zayıf bir diyet veya egzersiz eksikliği foliküllerinizin sağlığını azaltabilirken, vitamin almak yeni büyümede yardımcı olabilir veya önleme taktikleri de işe yarayabilir. Biyotin gibi takviyeler hakkında daha fazla kanıt ortaya çıkana kadar, iyi bir diyet yemek ve egzersiz yapmak, saçınızın sağlığını iyileştirmek için takviyeleri kullanmaya çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Vitaminler saçı nasıl etkiler? Saç dökülürse hangi vitaminler eksiktir? Cevapları hemen görelim.

Vitaminlerin Saçtaki Önemi

Vitaminler saçın sağlıklı olmasını sağlar. Hem saçın görünümünü hem de gücü doğrudan etkiler. Aslında saç derisinin sağlıklı bir hal almasını sağlamak ve böylece saçların dökülmesini engellemek istiyorsanız, saçın ihtiyaç duyduğu tüm vitaminlerinde diyete dahil edilmesini sağlamak gerekir.

Bunun için yiyeceklerin yanı sıra saç için gerekli vitaminleri içeren ürünleri de kullanabileceğinizi belirtelim.

Saçınınız Dökülüyorsa Eksik Olabilecek Vitaminler

Saç dökülmesinden muzdarip olanlar için öncelikle saç derisinin optimal durumda kalması için hangi vitaminlere ihtiyacı olduğunu araştırmanız gerekir. Bu, diyet yoluyla veya başka yollarla alım için önceliklendirilmelerini sağlayacaktır.

Aşağıda saç için gerekli olan ana vitaminleri açıklayacağız:

A vitamini

Saçın dökülme eğiliminin nedenlerinden biri, özellikle UV ışınları, çevre kirliliği vb. gibi zararlı unsurlara sık sık maruz kalması durumunda sunabileceği zayıflıktır.

Bu nedenle A vitamini bakımınız için çok olumludur. Saçın nemlenmesini etkileyen, saç derisini veya saçın kendisini etkileyen kuruluk olasılığını azaltan sebum düzenleyici özelliklere sahiptir.

Ayrıca, kafa derisinin cildin bir parçası olduğunu ve A vitamininden elde edilen retinolün, uygun cilt bakımı için uzmanlar tarafından en çok önerilen elementlerden biri olduğunu unutmayın.

Tiamin

Tiamin olarak da bilinen B1 Vitamini, saç derisine çok fazla enerji sağlama yeteneğine sahiptir, bu da saçın uzunluğunun artmasını sağlar. Dökülmesini azaltmanın ve hatta ortadan kaldırmanın yanı sıra, saçı güçlendirmeyi başarır, kolayca kırılmasını önler.

Beslenme uzmanları, aralarında balık, bezelye ve ıspanağın öne çıktığı bazı doğal tiamin kaynaklarına dikkat çekiyor. Tüketimi ılımlı olmalıdır.

Riboflavin

B2 vitaminidir. Saç derisinin ve saçın sağlığına katılımı önemlidir, çünkü hücre yenilenmesini olumlu etkiler. Bu nedenle saç, ölü hücreleri yenileyerek onu en uygun koşullarda tutabilir. Ayrıca parlaklık sağlayarak güzel bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

B2 vitamini birçok faydası nedeniyle dermokozmetik ürünlerde tırnak, cilt ve saçın bakımı ve iyileştirilmesi için sıklıkla kullanılır.

Doğal olarak tüketmek için diyete yumurta, süt ve ondan türetilen farklı gıdalar, balık vb. gibi protein açısından zengin gıdaları dahil etmek yeterlidir.

Niasin

B3 vitamini olarak da adlandırılan Niasin, saça tam koruma sağlar. Özellikle kılcal dermatite neden olabilen mantarların neden olduğu hastalıkların varlığında. Bu durum genellikle birçok insanın saç dökülmesinden muzdarip olmasının nedenlerinden biridir.

Niasin’in saça sağladığı bir diğer fayda, hücrelerin düzgün çalışması için gerekli bir element olan kolajen oluşumunu desteklemesidir. Ayrıca vücudun bu bölgesinde dolaşımın korunmasına yardımcı olur. Bütün bunlar saçı güçlendirmeye, uzamasını artırmaya ve dökülmesini önlemeye veya durdurmaya izin verir.

B3 Vitamini (niasin olarak da bilinir) saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmıştır. B3 vitamini almak vücudunuzdaki niasin miktarını artırır ve saç derinize kan akışını iyileştirir. Bu, dolaşıma ve sağlıklı saç üretimine yardımcı olur. Yüksek dozda B3 vitamini ayrıca güneşten yanmış cildin kurumasını ve pul pul olmasını da önleyebilir. Uzun süre yüksek dozda niasin almak mide bulantısına ve diğer yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, saçınızı tekrar uzatmak istiyorsanız diyetinizi iyi bir multivitaminle desteklemek en iyisidir.

Pantotenik asit

B5 vitamini de saç dökülmesini önlemek için saçın ihtiyacı olan bakımı sağlar. Farklı sorunları düzeltmek için mükemmeldir. Bunların arasında aşırı yağ varlığının yanı sıra kepek gibi mantarların neden olduğu durumları buluyoruz.

Saça yardımcı olmayı başaran unsurlar arasında yer alan B5 vitamini, saçların kısa sürede uzamasını sağlamasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle saç kullanımı için birçok üründe kullanılmaktadır.

Piridoksin

B6 vitamini olarak da bilinen piridoksin, saç dökülmesini durdurmak için gerekli vitaminlerden bir diğeridir. Bunun nedeni, hem kafa derisinde hem de vücudun geri kalanında bulunan oksijeni artırma yeteneğidir. Bu sayede saç köklerinin düzgün çalışması için gerekli tüm besinlere sahip olur.

Aynı zamanda vücudun bu bölgesinde bulunan yağın mükemmel bir düzenleyicisidir ve saçın özelliklerinin her zaman en iyi olmasını sağlar. Tüm özelliklerini elde etmek için, yüksek konsantrasyonda B6 vitamini içeren diğer yiyeceklerin yanı sıra, doğal olarak baklagiller, balık ve yumurta tüketilmelidir.

Biyotin

Biotin, B7 vitamini olarak da bilinir. Saç dökülmesinin önlenmesi ve durdurulmasını olumlu yönde etkilemenin yanı sıra, saçın özelliklerini iyileştirmek için önemli bir işlevi yerine getirir. Bu, saç derisine sağladığı amino asitler sayesinde iyi saç sağlığı için gerekli olan keratin oluşumunu başarıyla gerçekleştirir.

Folik asit

Saç dökülmesini durduran ve görünümünü iyileştiren vitaminlerden bir diğeri de B9 vitaminidir. İnsan vücudunun düzgün gelişimi için temel özellikleri ile en iyi bilinenlerden biridir. Bunlar saç dökülmesini önlemek için en önemli vitaminlerdir. İyi durumunu destekleyen başka unsurlar da var. Onlar sayesinde güzel ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın