Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler

Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler, Saç dökülmesi için kullanabileceğiniz en iyi vitaminler
Saç dökülmesine iyi gelen vitaminler, Saç dökülmesi için kullanabileceğiniz en iyi vitaminler

Saç dökülmesi yaygın bir sorundur; yirmi yaşına kadar erkeklerin yüzde ellisi ve kadınların yüzde yetmişi saç dökülmesi yaşar. Saç dökülmesine yaşlanma, stres, bazı ilaçlar ve rahatsızlıklar gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Saç dökülmesine alopesi de denir ve geçici veya kalıcı olabilir. Saç dökülmesi için bir dizi tedavi vardır; bazıları doğaldır ve bazıları saçınız veya sağlığınız için pek iyi değildir. B3 ve D vitamini saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılmıştır. İyi beslenme ve egzersiz saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Biotin gibi diğer takviyeler saç büyümesine yardımcı olabilir.

Vitaminler vücudun işleyişinde çok önemli bir rol oynar. Bunların önemi, eksik olduklarında ortaya çıkan sonuçlarda açıkça görülmektedir. Örneğin saç ihtiyacı olan tüm vitaminlere sahip değilse dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle, hangi vitaminlerin gerekli olduğu konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Yeterli antioksidan içeren iyi bir diyet yiyerek saç büyümesi azaltılabilir. Antioksidan bakımından zengin besinler arasında yaban mersini, kırmızı şarap ve bitter çikolata bulunur. Diyetinizdeki antioksidan miktarını artırmak için zerdeçal veya kimyon gibi baharatlar da kullanabilirsiniz. Egzersiz, saç derinize kan akışını artırarak ve saç köklerinizin sağlığını iyileştirerek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saçınızı düzenli olarak taramak gibi sağlıklı saç şekillendirme teknikleri de saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi birçok nedenden dolayı olabilir; Zayıf bir diyet veya egzersiz eksikliği foliküllerinizin sağlığını azaltabilirken, vitamin almak yeni büyümede yardımcı olabilir veya önleme taktikleri de işe yarayabilir. Biyotin gibi takviyeler hakkında daha fazla kanıt ortaya çıkana kadar, iyi bir diyet yemek ve egzersiz yapmak, saçınızın sağlığını iyileştirmek için takviyeleri kullanmaya çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Vitaminler saçı nasıl etkiler? Saç dökülürse hangi vitaminler eksiktir? Cevapları hemen görelim.

Vitaminlerin Saçtaki Önemi

Vitaminler saçın sağlıklı olmasını sağlar. Hem saçın görünümünü hem de gücü doğrudan etkiler. Aslında saç derisinin sağlıklı bir hal almasını sağlamak ve böylece saçların dökülmesini engellemek istiyorsanız, saçın ihtiyaç duyduğu tüm vitaminlerinde diyete dahil edilmesini sağlamak gerekir.

Bunun için yiyeceklerin yanı sıra saç için gerekli vitaminleri içeren ürünleri de kullanabileceğinizi belirtelim.

Saçınınız Dökülüyorsa Eksik Olabilecek Vitaminler

Saç dökülmesinden muzdarip olanlar için öncelikle saç derisinin optimal durumda kalması için hangi vitaminlere ihtiyacı olduğunu araştırmanız gerekir. Bu, diyet yoluyla veya başka yollarla alım için önceliklendirilmelerini sağlayacaktır.

Aşağıda saç için gerekli olan ana vitaminleri açıklayacağız:

A vitamini

Saçın dökülme eğiliminin nedenlerinden biri, özellikle UV ışınları, çevre kirliliği vb. gibi zararlı unsurlara sık sık maruz kalması durumunda sunabileceği zayıflıktır.

Bu nedenle A vitamini bakımınız için çok olumludur. Saçın nemlenmesini etkileyen, saç derisini veya saçın kendisini etkileyen kuruluk olasılığını azaltan sebum düzenleyici özelliklere sahiptir.

Ayrıca, kafa derisinin cildin bir parçası olduğunu ve A vitamininden elde edilen retinolün, uygun cilt bakımı için uzmanlar tarafından en çok önerilen elementlerden biri olduğunu unutmayın.

Tiamin

Tiamin olarak da bilinen B1 Vitamini, saç derisine çok fazla enerji sağlama yeteneğine sahiptir, bu da saçın uzunluğunun artmasını sağlar. Dökülmesini azaltmanın ve hatta ortadan kaldırmanın yanı sıra, saçı güçlendirmeyi başarır, kolayca kırılmasını önler.

Beslenme uzmanları, aralarında balık, bezelye ve ıspanağın öne çıktığı bazı doğal tiamin kaynaklarına dikkat çekiyor. Tüketimi ılımlı olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir