İbuprofen Kullanmayı Bırakmanız İçin Nedenler

40 yaşından sonra ibuprofen almayı bırakmanız için 5 neden
40 yaşından sonra ibuprofen almayı bırakmanız için 5 neden

İbuprofen, vücuttaki ağrıyı tedavi etmek ve iltihabı azaltmak için yaygın olarak kullanılan bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bununla birlikte, birçok kişi, doktorun yönlendirmesi olmadan ağrıları olduğunda ibuprofen alır. Tylenol, Advil ve Motrin dahil olmak üzere İbuprofen’in birçok alternatifi vardır.

İbuprofen, geleneksel ağrı kesicilere karşı birçok alternatiften biridir. Birçok kişi, doktorun yönlendirmesi olmadan ağrıları olduğunda ibuprofen alır. Yalnızca ABD’de her yıl 100 milyondan fazla ibuprofen reçetesi verilmektedir. Bunun nedeni, ibuprofen’in ağrıyı azaltmada ve hasarlı dokuyu iyileştirmede çok etkili olmasıdır. Ayrıca doğru kullanıldığında diğer ağrı kesicilere göre nispeten güvenlidir. Bununla birlikte, ibuprofen’in uzun süreler boyunca alınmasıyla ilgili uzun süreli kullanım, mide sorunları ve ilaç etkileşimleri gibi potansiyel riskler de dahil olmak üzere çeşitli endişeler vardır.

Birkaç çalışma, ibuprofen’in uzun süreli kullanımının sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir. Örneğin, ilacın yüksek dozları, anormal kan trombositleri veya zayıf bağışıklık sistemi olan hastalarda mide ülseri ve kanama problemlerinin görülme sıklığının artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

İbuprofen’i süt ürünleriyle birlikte almak, muhtemelen süt ürünlerinde bulunan artan miktarda proinflamatuar bakteri nedeniyle bazı durumlarda daha ciddi ülserlere neden olabilir. Bu nedenle, bağırsaklarınız veya kanama sorunlarınız varsa, ibuprofen’i ne sıklıkla aldığınızı ve hangi yiyeceklerle birlikte yediğinizi sınırlamanız önemlidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir