NICORETTE FRESHFRUIT 2 MG MEYVELI SAKIZ 105 TABLET

NICORETTE FRESHFRUIT 2 MG MEYVELI SAKIZ 105 TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699593233326
ETKİN MADDENIKOTIN
FİRMA ADIJOHNSON AND JOHNSON SIHHİ MAL. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
REÇETERECETESIZ
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİGERI ODEMESI OLMAYAN URUNLER
BİRİM / CİNSİMG
AMBALAJ MİKTARI105
ATC KODUN07BA01

ATC Sınıflandırması

N – SİNİR SİSTEMİ
N07 – DİĞER SİNİR SİSTEMİ İLAÇLARI
N07B – BAĞIMLILIK DURUMLARINDA KULLANILAN İLAÇLAR
N07BA – NİKOTİN BAĞIMLILIĞINDA KULLANILAN İLAÇLAR
N07BA01 – NİKOTİN

İlacın kısa özeti

NICORETTEPP FRESHFRUIT 2 MG MEYVELİ SAKIZ

Çiğnenerek kullanılır.

 • Etkin madde: Her bir sakız etkin madde olarak 2 mg nikotin içerir.
 • Yardımcı maddeler: Ksilitol, sakız bazı (bütil hidroksi toluen (E321) içerir), nane yağı, susuz sodyum karbonat, Tuttifrutti aroması, sodyum hidrojen karbonat, akasya, hipromelloz, titanyum dioksit (E171, beyaz renk), sukraloz, asesülfam potasyum, levomentol, hafif magnezyum oksit, karnauba mumu, polisorbat 80

Şeker (sukroz) veya hayvansal ürün içermez.

Bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu ilaç sizin reçetesiz olarak temin edip bir doktor yardımı almadan eczacınızın tavsiyesi ile hafif bir hastalığı tedavi etmeniz içindir. Buna karşın, yine de NICORETTEPP Sakız’dan en iyi sonuçları alabilmeniz için dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
   

Bu Kullanma Talimatında

1. NICORETTE FRESHFRUIT nedir ve ne için kullanılır?
2. NICORETTE FRESHFRUIT’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. NICORETTE FRESHFRUIT nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. NICORETTE FRESHFRUIT’un saklanması

Başlıkları yer almaktadır.. 

Nedir ve ne için kullanılır?

1. NICORETTEPP FRESHFRUIT NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

 • NICORETTEPP FRESHFRUIT 2 mg Sakız, etkin madde olarak her bir sakızda 2 mg nikotin içerir. NICORETTEPP FRESHFRUIT, nikotin bağımlılığında kullanılan ilaçlar olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir.
 • NICORETTEPP FRESHFRUIT, her biri 10, 12, 15, 30, 105 veya 210 adet sakız içeren blister ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır.
 • NICORETTEPP FRESHFRUIT, nikotin replasman (yerine koyma) tedavisinde (NRT) kullanılmaktadır. Tütün bağımlılığı tedavisinde sigara bırakma ile ilgili olarak meydana gelen nikotin bırakma belirtilerini ve nikotin arzusunu hafifletmektedir. Sigarayı bırakmaya veya bırakmadan önce azaltmaya yardımcıdır. Bu sayede sigara içilmeyecek yerlerde bulunan bağımlılara yardımcı olarak sigara içen kişi ve çevresindekilere güvenli bir alternatif oluşturmaktadır.
 • NICORETTEPP FRESHFRUIT mümkünse bir davranışsal destek programı ile birlikte kullanılmalıdır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. NICORETTEPP FRESHFRUIT’U KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

NICORETTEPP FRESHFRUIT’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

 • Nikotine veya NICORETTE FRESHFRUIT bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığınız var ise,
 • 12 yaş altındaki çocuksanız.
   

NICORETTEPP FRESHFRUIT’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ Eğer:

 • Yakın zamanda geçirilmiş miyokard infarktüsü (kalp krizi), Prinzmetal anjina dahil stabil olmayan veya ağırlaşan anjina (kalp kasındaki kan akışının azalması veya kalbin beslenmesini sağlayan atardamar spazmı nedeniyle oluşan göğüste ağrı, sıkışma ve baskı hissi), şiddetli kardiyak aritmi (kalp ritim bozukluğu), yakın zamanda geçirilmiş serebrovasküler olay (felç), ve/veya kontrol altında tutulamayan yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan bağımlılar davranışsal destek programı gibi yöntemler ile sigarayı bırakmaları için cesaretlendirilmelidir. Eğer başarısız olunursa, NICORETTEPP FRESHFRUIT düşünülebilir; fakat tedavi ancak doktor kontrolü altında başlatılmalıdır.
 • Şeker hastalığınız varsa, sigarayı bıraktığınızda veya NICORETTEPP FRESHFRUIT’u kullanmaya başladığınızda kan şeker seviyenizi daha sık ölçtürmeniz gerekmektedir. Buna bağlı olarak doktorunuz tarafından insülin ilaçlarınızın dozu ile ilgili düzenlemeler gerekebilir.
 • Sizde mide veya duedonum (oniki parmak bağırsağı) ülseri, mide veya özefagus (yemek borusu) yangısı varsa,
 • Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa,
 • Tiroid bezleriniz fazla çalışıyorsa veya doktorunuz sizde feokromasitoma (kan basıncına etki eden bir böbrek üstü bezi tümörü) olduğunu bildirdiyse,
 • Daha önce nöbet geçirdiyseniz,
 • Yetişkinlere uygun kandaki nikotin seviyeleri, çocuklar için uygun olmadığından, nikotin sakızı çocukların ulaşabileceği veya yutabileceği yerlerde bırakılmamalıdır.
 • Teofilin (astım tedavisinde kullanılan bir ilaç), klozapin (şizofreni hastalarında kullanılan bir ilaç), takrin (Alzheimer tedavisinde kullanılan bir ilaç) veya ropinirol (Parkinson tedavisinde kullanılan bir ilaç) gibi ilaçlar kullanıyorsanız, sigarayı bırakmanız veya azaltmanızdan dolayı bu ilaçların dozlarının tekrar ayarlanması gerekebilir.
 • Aktarılan bağımlılık (sigara bağımlılığının Nicorette Freshfruit Sakız ürününe aktarılması) sigara bağımlılığı ile karşılaştırıldığında daha seyrektir, zararı daha azdır ve aktarılan bağımlılığın kırılması daha kolaydır.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız – nikotin replasman tedavisine başlamadan sigarayı kendiliğinizden bırakmaya çalışmalısınız,
 • Takma dişiniz varsa – NICORETTE FRESHFRUIT’u çiğnemek sizin için zor olabilir, bazen yapışma olabilir veya seyrek de olsa takma dişlere zarar verebilir. Eğer bu tür bir problem yaşadıysanız sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için nikotin bandı sizin için daha uygun olabilir.
   

Mevcut şikayetlerinizin devam etmesi, kötüleşmesi ya da yeni şikayetlerinizin oluşması durumunda, sakız kullanımı sonlandırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

NICORETTEPP FRESHFRUIT’un yiyecek ve içecek ile kullanılması

NICORETTEPP FRESHFRUIT ağızda çiğnenerek uygulandığından yiyecek ve içecekler ile aynı anda kullanılmamalıdır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sigara içmek rahim içi büyüme geriliği, erken doğum ve ölü doğum riskini arttırmaktadır.

Nikotin, bebeğe geçmektedir ve bebeğin solunum hareketlerini, dolaşımını etkiler. Dolaşım üzerindeki etkisi doza bağlıdır. Sigara içmenin bebek üzerinde ciddi zararlı etkileri vardır ve bırakılmalıdır.

Sigarayı bırakmak hem annenin hem de bebeğin sağlığını iyileştirmek için yapılabilecek tek en etkili girişimdir. Sigara kullanımından ne kadar erken dönemde uzaklaşılırsa yarar o kadar fazla olmaktadır. NRT kullanmadan sigarayı bırakmak en iyi seçenektir ama şayet başarısız olunuyorsa, NICORETTEPP FRESHFRUIT sigara içmeye oranla daha güvenli bir alternatif olarak kullanılabilir. Nikotin replasman tedavisindeki nikotinin bebek üzerindeki olası etkileri, sigarayı bırakamayan kadınlarda, sigaranın neden olacağı risklere kıyasla daha az zararlıdır.

NICORETTEPP FRESHFRUIT, hamilelikte sadece doktora danışılarak kullanılmalıdır. Sakızın bebek üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Tedavi olmadan sigarayı tamamen bırakamayan hamilelerde nikotin replasman tedavisinin yararları sigaraya devam etme riskine ağır basmaktadır.

Aralıklı dozlama sağlayan ürünler genellikle bantlardan daha düşük günlük doz sağlayacağından daha fazla tercih edilebilir. Ancak, gebelik sırasında çok yoğun bulantı/kusma sorunu yaşayan kadınlarda doktor bant kullanımını tercih edebilir. Eğer bant kullanıyorsanız, yatmadan önce çıkarmalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Nikotin tedavi dozlarında dahi, bebeği etkileyecek miktarda anne sütüne geçmektedir. Bu sebeple nikotinin emzirme esnasında kullanımından kaçınılmalıdır. İlk olarak nikotin replasman tedavisi olmadan sigara bırakma denenmelidir. Ancak, sigarayı bırakmada başarı sağlanamadıysa, NICORETTEPP FRESHFRUIT kullanımına sadece hekime danışılarak başlanmalıdır. Sigarayı bırakmak için NRT’ye ihtiyacınız varsa, bebeğin alacağı nikotin miktarı, duman soluyarak alacağı miktardan belirgin olarak daha düşüktür ve daha az zararlıdır.

Bantlara kıyasla sakız gibi aralıklı olarak alınabilen NRT uygulamaları anne sütündeki nikotin miktarını azalttığından dolayı en iyi seçimdir ve bu durumda en iyisi, bebeğin ürün kullanımından hemen önce emzirilerek, mümkün olan en az miktarda nikotine maruz kalmasının sağlanmasıdır.

Araç ve makine kullanımı

NICORETTEPP FRESHFRUIT’un araç ve makine kullanma yeteneğiniz üzerinde bilinen bir etkisi yoktur.

NICORETTEPP FRESHFRUIT’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

NICORETTEPP FRESHFRUIT, bütil hidroksi toluen (E321) içerdiğinden lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontakt dermatite) ya da gözlerde ve mukoz membranlarda irritasyona neden olabilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Nikotin replasman tedavisi ve diğer ilaçlar arasında klinik olarak ilgili olabilecek bir etkileşim saptanmamıştır.

 • Nikotin, adenozin (anormal kalp ritim tedavisinde kullanılan bir ilaç) uygulaması ile uyarılan kan basıncını, kalp atım hızını ve ayrıca ağrı yanıtını (angina pectoris benzeri göğüs ağrısı) arttırabilir.
 • Teofilin (astım tedavisinde kullanılan bir ilaç), klozapin (şizofreni hastalarında kullanılan bir ilaç), takrin (Alzheimer tedavisinde kullanılan bir ilaç) veya ropinirol (Parkinson tedavisinde kullanılan bir ilaç) gibi ilaçlar kullanıyorsanız, sigarayı bırakmanız veya azaltmanızdan dolayı bu ilaçların dozlarının tekrar ayarlanması gerekebilir.
   

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir