FOSTER NEXTHALER 100/6 MCG KURU TOZ INHALER

FOSTER NEXTHALER 100/6 MCG KURU TOZ INHALER Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması
FOSTER NEXTHALER 100/6 MCG KURU TOZ INHALER

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

İ.BARKOD:8699822550316
ETKİN MADDE:BEKLOMETAZON DIPROPIYONAT + FORMOTEROL FUMARAT
REÇETE:NORMAL RECETE
İTHAL/İMAL:ITHAL
EŞDEĞER KODU:E470B
SGK ETKİN MADDE KODU:SGKETE
SGK KAMU NO:A16837
ATC KODU:R03AK08
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ:0-
FİRMA ADI:CHIESI
BİRİM/CİNSİ:MCG
AMBALAJ MİKTARI:120

ATC Sınıflandırması

R – SOLUNUM SİSTEMİ
R03 – TIKAYICI (OBSTRÜKTİF) SOLUNUMYOLU HASTALIKLARINDA KULLANILAN İLAÇLAR
R03A – ADRENERJİK İNHALANTLAR
R03AK – ADRENERJİKLER VE TIKAYICI HAVAYOLU HASTALIKLARINDA KULLANILAN DİĞER İLAÇLAR
R03AK08 – FORMOTEROL VE BEKLAMETAZON

İlacın Kısa Özeti

Foster Nexthaler 100/6 mikrogram kuru toz inhaler

Foster Nexthaler, 120 doz içerir ve her soluma dozunda 100 mikrogram anhidröz beklometazon dipropiyonat ve 6 mikrogram formoterol fumarat dihidrat bulunur.
Ağız yolundan nefes ile alınarak kullanılır.

Etkin maddeler: 100 mikrogram anhidröz beklometazon dipropiyonat (aktarılan doz 81,9 mikrogram), 6 mikrogram formoterol fumarat dihidrat (aktarılan doz 5 mikrogram)
Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat (sığırdan elde edilen peynir mayasından üretilmiştir), magnezyum stearat

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

 1. Foster Nexthaler nedir ve ne için kullanılır?
 2. Foster Nexthaler’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. Foster Nexthaler nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. Foster Nexthaler’ın saklanması
  başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. Foster Nexthaler nedir ve ne için kullanılır?

 • Foster Nexthaler ağızdan solunan ve kuru toz halindeki etkin maddelerin akciğerlerdeki havayollarına iletimini sağlayan inhaler tipi bir ilaçtır.
 • Foster Nexthaler iki ayrı aktif (etkin) madde içerir; anhidröz beklometazon dipropiyonat ve formoterol fumarat dihidrat.
 • Birinci etkin madde olan anhidröz beklometazon dipropiyonat; kortikosteroid adı verilen ve akciğerlerdeki hava yollarının iltihabını/inflamasyonunu gideren bir ilaç grubunun üyesidir ve akciğerlerdeki havayolları duvarında oluşan şişkinlik, hassasiyet ve iltihabı giderir.
 • İkinci etkin madde olan formoterol fumarat dihidrat ise uzun-etkili bronkodilatörler (bronş genişleticileri) olarak adlandırılan ilaç grubu üyesidir ve akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerini sağlar.
 • Foster Nexthaler 18 yaştan itibaren astım ve KOAH tedavilerinde düzenli olarak kullanılır. Astım tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım belirtilerinin düzeltilmesi ve kontrol altına alınması, orta ve ağır KOAH hastalarında ise belirtilerin ve atak sıklığının azaltılmasında kullanılır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. Foster Nexthaler’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Foster Nexthaler’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:
Eğer;

 • Foster Nexthaler’ın içeriğindeki etkin maddelere ve/veya diğer yardımcı
  maddelere karşı aşırı duyarlılığınız varsa,
 • Nefes darlığı, hırıltı veya öksürük gibi akut astım belirtileri ile karşılaşıyorsanız,
  astımınız kötüleşiyorsa veya akut astım atağı geçiriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 • Ani olarak gelişen bu belirtilerinizi hafifletmek için her zaman yanınızda taşımanız gereken hızlı etkili “kurtarıcı” inhaleri kullanmalısınız.

Foster Nexthaler’ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Eğer;

 • Angina (kalpte ağrı, göğüste ağrı), özellikle son dönemde yaşanmış bir kalp krizi (miyokart enfarktüsü), kalp yetmezliği, kalbinizin etrafındaki atardamarlarda daralma (koroner kalp hastalığı), kalp kapakçığı hastalığı veya kalbinizdeki bilinen diğer anormallikler veya hipertofik obstrüktif kardiyomiyopati (HOCM olarak bilinen, kalp kasının anormal olduğu bir durum) gibi herhangi bir kalp probleminiz varsa,
 • Kalp atış hızında bir artış veya düzensizlik gibi kalp ritmi ile ilgili rahatsızlıklar, kalp kapağı bozukluğu veya belli elektrokardiyogram anormallikleri veya diğer kalp hastalıklarınız varsa
 • Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) varsa
 • Kan damarlarında daralma (arteriyoskleroz başta olmak üzere oklüzif (tıkayıcı) arter (atardamar) hastalıkları) veya kan damarı duvarlarında anormal genişleme (anevrizma) varsa
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması durumunda (tirotoksikoz)
 • Düşük potasyum kan düzeylerinde (hipokalemi)
 • Karaciğer veya böbreklerinizdeki herhangi bir hastalık durumunda
 • Şeker hastalığınız (diabetes mellitus) varsa (Yüksek dozda formoterol solursanız kan şekeriniz yükselebilir ve bu nedenle, bu inhaleri kullanmaya başladığınızda ve tedavi boyunca zaman zaman kan şekerinizin kontrol edilmesi için ilave kan testlerinden geçmeniz gerekebilir.)
 • Böbrek üstü bezinizde (adrenal kortekste) tümör varsa (feokromositoma)
 • Anestezi uygulanacak ise, lütfen doktorunuza Foster Nexthaler kullandığınızı söyleyiniz. Planlanan anestezi türüne bağlı olarak, anesteziden en az 12 saat öncesinde Foster Nexthaler kullanmayı bırakmanız gerekebilir.
 • Tüberküloz (verem hastalığı) tedavisi görüyorsanız veya gördüyseniz veya göğsünüzde bilinen virüs veya mantar enfeksiyonu varsa

Herhangi bir nedenle alkol almanız durumunda;

Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, Foster Nexthaler’ı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Foster Nexthaler’ı kullanabileceğinizden emin değilseniz, inhaleri kullanmadan önce
doktorunuz veya eczacınıza danışınız/destek alınız.

Doktorunuz tedavinizin sonlandırılmasına karar verdiğinde ilacınızın dozunu azaltarak tedaviyi sonlandıracaktır. İlacı ani olarak bırakmayınız. Doktorunuz tarafından ilacı bırakmanız gerektiği tespit edilinceye kadar hastalığınızın tüm belirtileri ortadan kalkmış olsa bile Foster Nexthaler’ı kullanmaya devam ediniz. Eğer tedavinin etkisiz olduğunu veya Foster Nexthaler ile tedaviye başladıktan sonra hastalığınızın kötüleştiğini düşünüyorsanız, “kurtarıcı” bronş genişletici (bronkodilatör) kullanımınız artmışsa veya doz alımı sonrasında hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlığında ani bir artış meydana geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Eğer şiddetli astımınız varsa, özel bakım almanız gerekir. Kandaki oksijen yokluğu ve Foster Nexthaler ile birlikte kalp hastalığınızı ya da yüksek kan basıncını tedavi etmek için alınan diüretikler veya “idrar söktürücü”olarak bilinen ilaçlar veya astım tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar potasyum seviyelerini düşürerek kötüleştirebilir. Bu nedenle doktorunuz zaman zaman kanınızdaki potasyum seviyelerini ölçmek isteyebilir. Uzun bir süredir yüksek dozda kortikosteroid gerekliliği nedeniyle inhaler tedavisi alıyorsanız stres durumlarında daha çok kortikosteroide ihtiyaç duyabilirsiniz.

Stresli durumlar; kaza sonrası hastaneye götürülme, ciddi bir yaralanma veya ameliyat öncesi olabilir. Bu durumda, doktorunuz kortikosteroid dozunuzu artırmaya ihtiyacınız olup olmadığına karar verecek ve steroid tableti veya bir steroid enjeksiyonu reçeteleyebilecektir. Hastaneye gitmeniz gerekirse, Foster Nexthaler dahil tüm ilaç ve inhalerlerinizi ve reçetesiz satın alınan tüm ilaç veya tabletleri, mümkünse orijinal ambalajında, yanınıza almayı unutmayınız. Foster Nexthaler kullanımı esnasında bulanık görme veya diğer görme bozuklukları meydana gelirse derhal bir göz doktoruna başvurunuz.

İnhale kortikosteroidlerle yüksek dozda uzun süreli tedavilerde sistemik etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkilerin ortaya çıkma olasılığı ağız yoluyla alınan (oral) kortikosteroidlere göre daha azdır. Olası sistemik etkiler; kilo artışı, yüzde yuvarlaklaşma ve kan basıncında artışla kendini gösteren bazı böbreküstü bezi hastalıkları (Cushing sendromu, Cushingoid belirtiler), andrenal (böbreküstü) bezlerin yeterli miktarda steroid hormonu üretememesi durumu (adrenal baskılanma), çocuklarda ve ergenlerde büyüme geriliği, kemik mineral yoğunluğunda azalma, katarakt, göz tansiyonu (glokom) ve daha nadiren fiziksel ve ruhsal aşırı hareketlilik durumu (psikomotor hiperaktivite), uyku bozuklukları, aşırı endişe (anksiyete), depresyon veya saldırganlık hali (agresyon) dahil bir dizi psikolojik bozukluk veya davranış bozukluklarıdır. Bu nedenle inhale kortikosteroid dozunun doktorunuz tarafından astımın etkili bir şekilde kontrol edildiği en düşük doza ayarlanması önemlidir.

Foster Nexthaler kullanımına bağlı olarak ağız veya boğazda mantar enfeksiyonu veya ses kısıklığı (disfoni) meydana gelme riskini azaltmak için ilacı kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın veya gargara yapın veya dişlerinizi fırçalayınız. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Foster Nexthaler’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

Foster Nexthaler’ın yiyecekler ile bilinen herhangi etkileşimi yoktur.
Fakat öncelikle doktorunuzla konuşmadıkça alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol, Foster Nexthaler’ın etkin maddelerinden biri olan formoterol’e karşı kalbinizin toleransını azaltabilir.


Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Foster Nexthaler’ın hamilelikte kullanımına dair klinik veri bulunmamaktadır.
Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız lütfen doktorunuza danışınız. Gebe hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar yüksek kortikosteroid dozlarının yarık damak ve rahim içi büyüme geriliği gibi gelişim bozukluklarına neden olduğunu gösterdiğinden, Foster Nexthaler’ı gebelikte, yalnızca doktorunuz tarafından tavsiye edilirse kullanmalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme esnasında Foster Nexthaler’ı kullanmayı bırakmanızın zorunlu olup olmadığına ya da Foster Nexthaler’ı kullanırken emzirmekten kaçınmanızın gerekli olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Doktorunuzun tavsiyesine daima tam olarak uyunuz.

Araç ve makine kullanımı

Foster Nexthaler’ın araç veya makine kullanma kabiliyetinizi etkilemesi beklenmez. Bununla birlikte, baş dönmesi ve/veya titreme gibi yan etkilerle karşılaşırsanız, araç veya makine kullanma kabiliyetiniz etkilenmiş olabilir. Foster Nexthaler’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler Foster Nexthaler laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Tedaviye başlamadan önce, reçetesiz alınan ilaçlar da dahil olmak üzere şu anda aldığınız veya son dönemde almış olduğunuz diğer ilaçları lütfen doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

AİDS tedavisinde kullanılan ritonavir veya kobisistat etkin maddelerini içeren ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Bu ilaçlar Foster Nexthaler’ın etkilerini artırabilir. Foster Nexthaler’ı, kalple ilgili problemler, yüksek tansiyon ve göz tansiyonu (glokom) dahil birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve beta blokörler olarak adlandırılan
ilaçlar (atenolol, karvedilol, propranolol, metoprolol, nebivolol vb. etkin maddeleri içeren hipertansiyon ve/veya koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, göz tansiyonu tedavisinde kullanılan timolol etkin maddeli ilaçlar gibi) ile birlikte kullanmayınız. Eğer, beta blokör (göz damlaları dahil) kullanmanız gerekiyorsa, formoterol’ün etkisi zayıflayabilir ve hatta ortadan kalkabilir.

 • Formoterolle aynı şekilde etkili olan diğer ilaçlar (yani, genellikle astımı tedavi etmek
  için kullanılan beta adrenerjik ilaçlar) formoterolün etkilerini artırabilir.
 • Anormal kalp ritmini tedavi eden ilaçlar (kinidin, disopiramid, prokainamid), alerji etkisini ortadan kaldırmak için kullanılan bazı antihistaminik ilaçlar (örneğin terfenadin), depresyon semptomlarında veya mental (zihinsel) bozuklukların tedavisinde kullanılan monoaminoksidaz inhibitörleri veya trisiklik antidepresanlar (örn., fenelzin, izokarboksazit, amitriplin ve imipramin, fenotiyazinler),
  elektrokardiyogramda (EKG, kalbin izlenmesi) bazı değişikliklere neden olabilir.
  Bunlar ayrıca kalp ritminde bozulma (ventriküler aritmiler) riskini de artırabilir.
 • Parkinson hastalığını tedavi eden ilaçlar (L-dopa), yetersiz çalışan tiroid bezini tedavi eden ilaçlar (L-tiroksin), rahim kasılmasına neden olan oksitosin içerikli ilaçlar ve alkol, kalbinizin formoterol gibi beta-2 agonistlerine olan toleransını azaltabilir.
 • Bağırsak enfeksiyonları ve ishal tedavisinde kullanılan furazolidon ve tümör tedavisinde kullanılan prokarbazin gibi ilaçlar dahil ruhsal tedavilerde kullanılan monoaminoksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) kan basıncında artışa yol açabilir.
 • Kalp hastalığının tedavisinde kullanılan digoksin içerikli ilaçlar kanınızdaki potasyum seviyesinde düşmeye yol açabilir. Bu da kalpte ritim problemlerinin artma ihtimaline sebep olabilir.
 • Astımı tedavi eden diğer ilaçlar (teofilin, aminofilin veya steroidler) ve idrar söktürücü ilaçlar (diüretikler) potasyum düzeyinizde bir düşüşe neden olabilir.
 • Bazı anestezik ilaçlar anormal kalp ritmi riskini artırabilir. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir