FORADIL COMBI 200 MCG 120 KAPSUL

FORADIL COMBI 200 MCG 120 KAPSUL Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması
FORADIL COMBI 200 MCG 120 KAPSUL

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699504550207
ETKİN MADDEBUDEZONID + FORMOTEROL
FİRMA ADINOVARTİS SAĞLIK GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİISKONTODAN MUAF DEGIL
BİRİM / CİNSİMCG
AMBALAJ MİKTARI60+60
ATC KODUR03AK07
NFC KODUA03149
SGK EŞDEĞER KODUE492A

ATC Sınıflandırması

R – SOLUNUM SİSTEMİ
R03 – TIKAYICI (OBSTRÜKTİF) SOLUNUMYOLU HASTALIKLARINDA KULLANILAN İLAÇLAR
R03A – ADRENERJİK İNHALANTLAR
R03AK – ADRENERJİKLER VE TIKAYICI HAVAYOLU HASTALIKLARINDA KULLANILAN DİĞER İLAÇLAR
R03AK07 – FORMOTEROL VE TIKAYICI HAVAYOLU HASTALIKLARINDA KULLANILAN DİĞER İLAÇLAR

İlaç hakkında kısa özet

Foradil Combi 12 mcg-200 mcg inhaler kapsül

Foradil Combi, blister ambalajlarda yer alan 60 adet Foradil ve 60 adet Miflonide kapsülden ve kapsül içeriğinin nefes yoluyla alınmasını sağlayan Aerolizer adı verilen bir inhalasyon cihazından oluşan bir tedavi paketidir.
Ağızdan solunarak kullanılır.

Etkin madde:
Foradil
Her bir kapsül 12 mikrogram formoterol fumarat dihidrat içerir.
Miflonide
Her bir kapsül 200 mikrogram budesonid içerir.
Yardımcı maddeler:
Foradil
Laktoz monohidrat, jelatin, şellak, siyah demir oksit, izopropil alkol, N-bütil alkol, propilen glikol, saf su, susuz etanol, amonyum hidroksit.
Miflonide
Laktoz monohidrat, jelatin, kırmızı demir oksit (E172), titanyum dioksit (E 171), saf su, siyah demir oksit (El 72), şellak, butil alkol, susuz alkol, isopropil alkol, propilen glikol, güçlü amonyak çözeltisi, potasyum hidroksit

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu kullanma talimatında:

 1. Foradil Combi nedir ve ne için kullanılır?
 2. Foradil Combi’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. Foradil Combi nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. Foradil Combi’nin saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. Foradil Combi nedir ve ne için kullanılır?

Foradil Combi, blister ambalajlarda yer alan 60 adet Foradil ve 60 adet Miflonide kapsülden ve kapsül içeriğinin nefes yoluyla alınmasını sağlayan Aerolizer adı verilen bir inhalasyon cihazından oluşan bir tedavi paketidir.

Astımlı hastalarda ilaç kutusu içerisinde bulunan iki ayrı ilaç (Foradil ve Miflonide kapsüller) doktorun önerisi doğrultusunda mutlaka ardarda kullanılmalıdır. Sadece bir ilacın kullanımı tedavide eksiklik ve yetersizlik yaratabilir.

Foradil Combi ne için kullanılır?

Miflonide, glukokortikosteroidler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahil olan budesonid adı verilen bir etkin madde içerir. Miflonide, akciğerlerdeki iltihabı azaltmak için kullanılır ve solunum yollarını açık tutarak astım belirtilerini azaltır.

Foradil , bronkodilatörler veya uzun etkili beta-agonistleri olarak adlandırılan ilaç grubuna dahildir. Foradil formoterol fumarat dihidrat adlı etkin maddeyi içeren ve nefes yolunuzun açık tutulmasını sağlayan bir ilaçtır.

Astım akciğerlerdeki küçük hava yollarının iltihapından kaynaklanır. Düzenli Miflonide kullanımı astım krizlerinin önlenmesine ve nefes alma problemlerinin hafifletilmesine yardımcı olur. Koah’a (Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı) bağlı solunum zorluğu olan kişilerde solunumu rahatlatmak için kullanılabilir. Hava yollarındaki iltihabı azaltarak hava yolu darlığına bağlı nefes darlığının giderilmesine katkıda bulunur. Ancak budesonid, Koah’ta tek başına monoterapi olarak (tek ilaçla tedavi şeklinde) kullanılmamalıdır.

Foradil Combi, astım semptomlarının düzeltilmesi ve kontrol altına alınması amacıyla kullanılır. Astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren verilir.

Orta ve ağır Koah olgularında semptomları ve atak sıklığını azaltır.

Foradil Combi, yetişkinleri, ergenleri ve 6 yaş ve üzerindeki çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. Foradil Combi’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuzun ya da eczacınızın size verdiği talimatları, bu kullanma talimatında bulunan bilgilerden farklı olsalar bile dikkatlice uygulamalısınız.

Foradil Combi’yi aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

Eğer:

 • Formoterole, budesonide ya da Foradil Combi’nin içerdiği yardımcı maddelere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz (eğer alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzdan tavsiyede bulunmasını isteyiniz).
 • Tüberküloz (TB) tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, Foradil Combi kullanmadan doktorunuza söyleyiniz.

Foradil Combi’yi aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Eğer:

 • Başka bir kortikosteroid ilaç kullanıyorsanız,
 • Astım dışında bir nedene bağlı solunum ya da nefes alma sorununuz varsa,
 • Kalp hastalığınız varsa,
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) probleminiz varsa, • Tiroid beziniz normalden fazla çalışıyorsa,
 • Bir anevrizmanız (damarda varsa (atardamar duvarının zayıf olması nedeniyle atardamarın bir torba gibi şiştiği bir alan),
 • Foradil Combi kan potasyum seviyesini düşürebilir ve bu da sizi anormal kalp ritmine müsait bir duruma getirebilir. Bu nedenle doktorunuz kalp potasyum seviyelerinizi takip etmek isteyebilir. Kalp sorununuz, örneğin “QT aralığının uzaması” olarak adlandırılan anormal bir kalp atım probleminiz varsa,
 • Diyabetiniz (şeker hastalığı) varsa (Foradil Combi kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.Bu nedenle, diyabetiniz varsa, kan şekeri düzeyiniz takip edilmelidir),
 • Feokromositomanız varsa (kan basıncını etkileyebilen bir böbreküstü bezi tümörü),
 • Hamileyseniz,
 • Emziriyorsanız,
 • Herhangi bir karaciğer hastalığınız varsa ya da sarılıksanız, Foradil Combi almaya başlamadan önce bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz sizin için doğru dozu belirleyecektir.

Eğer bu durumlardan biri sizde mevcut ise Foradil Combi kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

 • Foradil Combi ile tedaviniz sırasında bir akciğer ya da solunum yolu enfeksiyonu (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) yaşarsanız (Öksürükte ve balgam çıkarmada artış ve yüksek ateş şeklinde ortaya çıkabilir),
 • Foradil Combi kullandıktan sonra hırıltı ve öksürükle birlikte nefes almada güçlük yaşarsanız,
 • Foradil Combi ile tedaviniz sırasında döküntü, kaşıntı, kurdeşen, nefes almada ya da yutmada zorluk, baş dönmesi ya da yüz ve boğazda şişlik yaşarsanız,
 • Foradil Combi ile tedaviniz sırasında kilo değişimi, halsizlik, karın bölgesinde kilo artışı, mide bulantısı ya da inatçı ishal yaşarsanız,
 • Foradil Combi ile tedaviniz sırasında bulanık görme ya da görmede değişiklik yaşarsanız,
 • Foradil Combi ile tedaviniz sırasında uyku sorunları, depresyon ya da endişe hissi, huzursuzluk, asabiyet, aşırı heyecanlılık ya da sinirlilik yaşıyorsanız,
 • Foradil Combi’nin etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğunu düşünüyorsanız ya da Foradil Combi kullanırken nefes alma durumunuzun kötüleştiğini hissediyorsanız.

Eğer astımınız varsa, Foradil’i tek astım ilacınız olarak kullanmayınız. Foradil’i sadece bir inhale kortikosteroid ile birlikte kullanınız (Foradil Combi’nin diğer bileşeni olan Miflonide gibi).

Foradil Combi alırken, diğer uzun etkili beta2 agonistler içeren (salmeterol gibi) ürünler kullanmayınız.

Foradil ile yapılan bazı klinik çalışmalarda, ciddi astım krizleri gözlenmiştir (bkz. bölüm 4. Olası yan etkiler nelerdir?).

Bir astım krizi geçirirken Foradil Combi tedavisine başlamayın ya da doktorunuzun önerdiği dozu aşmayın.

Nefes alma problemlerinizi kontrol etmek için, inhale kortikosteroidiniz de dahil olmak üzere hiç bir ilacınızı değiştirmeyiniz ya da bırakmayınız. İlaçlarınızı düzenli kullanınız ve dozlarını değiştirmeyiniz. Doktorunuz ilaçlarınızı gereksinimlerinize göre ayarlayacaktır.

Eğer astımınız varsa, ani gelişen astım ataklarının tedavisi için Foradil Combi kullanmayın. Ani astım belirtilerinizi tedavi etmek için her zaman yanınızda kısa etkili bir beta2-agonisti grubundan bir ilaç (albuterol ya da salbutamol gibi kurtarıcı bir inhaler) taşıyınız. Doktorunuz bu amaçla size başka bir inhaler ilaç verecektir.

Miflonide (Foradil Combi’nin diğer bileşeni) ile uzun süreli tedavi çocukların büyümesi üzerinde etkili olabilir. Doktorunuz adrenal bez fonksiyonlarınızı ölçmek için zaman zaman bir test uygulayabilir.

Diğer özel uyarılar

 • Ağızdan alınan iltihap giderici ilaç (oral antiinflamatuvar) tedavisi görüyorsanız tedavinizi aniden kesmeyin. Uzun bir süredir oral antiinflamatuvar tedavi görüyorsanız, doktorunuz Foradil Combi tedavisine başladığınızda, bu ilacın dozunu kademeli olarak azaltabilir.
 • Doktorunuz sizi oral antiinflamatuvar tedaviden Foradil Combi tedavisine geçirmeye karar verirse, ilk aylarda yanınızda bir uyarı kartı taşımanız önerilir: Kaza, ameliyat ya da şiddetli enfeksiyon durumunda, ekstra antiinflamatuvar tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Foradil Combi’nin yiyecek ve içecek ile kullanılması

Foradil Combi’nin, uygulama yöntemi açısından yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, bunu doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz önermediği sürece, hamilelik sırasında Foradil Combi kullanmamalısınız. Doktorunuz sizi hamilelik sırasında Foradil Combi kullanmanın potansiyel riskleri konusunda bilgilendirecektir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Foradil Combi kullanan anneler emzirmemelidir. Eğer emziriyorsanız, bunu doktorunuza bildiriniz.

Araç ve makine kullanımı

Bazı hastalarda, Foradil’in (Foradil Combi’nin bileşenlerinden biri) baş dönmesine yol açtığı bildirilmiştir. Eğer başınız dönerse, araç ya da makine kullanmayınız ya da dikkat gerektiren diğer işleri yapmayınız.

Foradil Combi’nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Foradil ve Miflonide (Foradil Combi’nin iki bileşeni) inhaler kapsüller laktoz (süt şekeri) içermektedir. Kullanım yolu sebebiyle uyarıya gerek yoktur.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız gerekebilir:

 • Depresyon ve duygu-durum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan monoamin oksidaz inhibitörleri (MAO inhibitörleri) ya da trisiklik antidepresanlar,
 • Astım ve burun tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan adrenalin benzeri ilaçlar olan sempatomimetik ilaçlar (Örneğin; burun spreyleri, dekonjestanlar),
 • Alerjik bir yanıtın ana belirtilerini tedavi etmek ya da önlemek için yaygın olarak kullanılan alerjik hastalıklara karşı etkili ilaçlar olan antihistaminikler,
 • Çoğunlukla astım ya da diğer iltihabi hastalıkları tedavi etmek için kullanılan steroidler,
 • Ödem (su tutulması), kalp yetmezliği ve yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan diüretik adı verilen idrar söktürücü ilaçlar,
 • Yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, anksiyete (kaygı, endişe), anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç tipi olan beta-blokerler ,
 • Anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar olan kinidin, dizopiramid ve prokainamid,
 • Şizofreni (bir tür psikiyatrik hastalık), mani (taşkınlık nöbeti), psikotik durumlar ve anksiyete (kaygı, endişe) gibi zihinsel bozuklukları kontrol eden bir ilaç grubu olan fenotiyazin türevleri,
 • Kalp yetmezliği ve anormal kalp ritmini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan digitalis,
 • Astım ve kronik tıkayıcı hava yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfı olan ksantin türevleri,
 • Cerrahi sırasında kullanılan halojenli hidrokarbonlar (örneğin halotan) gibi inhale anestezikler. Eğer anestezi altında ameliyat olacaksanız, Foradil kullandığınız konusunda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Makrolid antibiyotikler (örneğin eritromisin, azitromisin, klaritromisin),
 • Dikkat eksikliği/ hiperaktivite sendromu tedavisi için kullanılan atomoksetin,
 • Antikolinerjik ilaçlar (örneğin ipratropiyum bromür),
 • Enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalıklar) tedavi edilmesi için kullanılan diğer ilaçlar (örn., itrakonazol, ketokonazol, rifampisin),
 • Hiv’in (Aids’e neden olan insan bağışıklık yetmezliği virüsü) tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar (örn., ritonavir, nelfınavir),
 • Kalp atım düzensizliğinin tedavi edilmesi için kullanılan bazı ilaçlar (örn., amiodaron).

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir