CALCIUM-D SANDOZ 600 MG/400 IU 20 EFF.TABLET

CALCIUM-D SANDOZ 600 MG/400 IU 20 EFF.TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699516028541
ETKİN MADDEKALSIYUM KARBONAT + VITAMIN D3
FİRMA ADISANDOZ İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİFIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 21,71 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİMG/IU
AMBALAJ MİKTARI20
ATC KODUA12AX

ATC Sınıflandırması

A – SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
A12 – MİNERAL DESTEKLERİ
A12A – KALSİYUM
A12AX – DİĞER İLAÇLARLA KOMBİNE KALSİYUM

İlacın kısa özeti

CALCİUM-D-SANDOZ 600 MG/400 IU EFERVESAN TABLET


Ağızdan alınır.

 • Etkin madde: Her bir efervesan tablette, 600 mg iyonize kalsiyuma eşdeğer 1500 mg kalsiyum karbonat ve 400 IU vitamin D3 (10 μg kolekalsiferol).
 • Yardımcı maddeler: Kısmi hidrojene soya yağı, jelatin (sığır jelatini), sukroz, mısır nişastası, susuz sitrik asit, malik asit, sodyum hidrojen karbonat, susuz sodyum karbonat, dekstrin maltoz, alfa-tokoferol (E307), limon aroması: sodyum sakkarin, sodyum siklamat, baskıdan önce yardımcı maddeler.
   

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. îlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
   

Bu Kullanma Talimatında:

1. CALCİUM-D-SANDOZ nedir ve ne için kullanılır?
2. CALCİUM-D-SANDOZ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. CALCİUM-D-SANDOZ nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. CALCİUM-D-SANDOZ’un saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. CALCİUM-D-SANDOZ NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?


CALCİUM-D-SANDOZ, mineral desteği olarak kullanılan kalsiyum karbonat ve D vitamini içerir.

CALCİUM-D-SANDOZ etkin madde olarak 600 mg kalsiyum iyonuna eşdeğer 1500 mg kalsiyum karbonat ve 400 IU (10 mikrogram) vitamin D3 içeren yuvarlak, bombesiz, pürüzsüz, beyaz tabletlerdir. 20 efervesan tabletlik (suda çözünen tablet) tüplerde kullanıma sunulmuştur. CALCİUM-D-SANDOZ içeriğinde sığır kaynaklı jelatin bulunmaktadır.

CALCİUM-D-SANDOZ’un içerdiği kalsiyum, kemiklerin büyüme ve güçlenmesini sağlar. D vitamini ise yiyeceklerdeki kalsiyumun emilmesini düzenlemede rol oynar.

CALCİUM-D-SANDOZ, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin önlenmesinde ve bazı durumlarda, yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini eksikliği riski taşıyan hastalarda kemik erimesi (osteoporoz) tedavisine ek olarak kullanılır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. CALCİUM-D-SANDOZ’U KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


CALCİUM-D-SANDOZ’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

 • Kalsiyum karbonat, kolekalsiferol (vitamin D3) soya, fıstık veya efervesan tabletin içerisindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa,
 • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa,
 • Kanınızda ya da idrarınızda kalsiyum derişiminiz çok yüksekse (bir çeşit kemik iliği kanseriniz varsa, kanser hücreleri kemiğinize yayılmış ise, tiroid hormonu ile ilgili bir rahatsızlığınız (primer hiperparatiroidizm)
 • Kandaki D vitamini seviyeniz yüksekse (D hipervitaminozu),
 • Böbrek ve idrar yolu taşı şikayetiniz varsa,
 • Kanınızda ve/veya idrarınızda kalsiyum artışına neden olabilecek uzun süreli hareketsizlik durumunuz varsa.
   

CALCİUM-D-SANDOZ’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer;

 • Uzun süre boyunca CALCİUM-D-SANDOZ kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuz kan ve idrar kalsiyum seviyelerinizi ve böbrek işlevlerinizi düzenli olarak izlemek isteyebilir. Bu izleme, yaşlı hastalarda ve kardiyak glikozitleri (kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ve kalbin kasılma gücünü artıran ilaçlar) veya diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar) ile birlikte kullanımda önemlidir.
 • Böbrek taşı oluşturma yatkınlığınız varsa veya ailenizde böbrek taşı olanlar varsa, doktorunuz CALCİUM-D-SANDOZ’u; kan kalsiyum seviyelerinizi izleyerek tıbbi gözetim altında vermek isteyebilir.
 • Böbrek işlevlerinizde bozukluk varsa, doktorunuz CALCİUM-D-SANDOZ’u; kan kalsiyum ve fosfat seviyelerinizi izleyerek tıbbi gözetim altında vermek isteyebilir.
 • CALCİUM-D-SANDOZ ile tedavinize ek olarak kalsiyum ve D vitamini içeren başka bir tıbbi ürün kullanacaksanız, doktor kontrolünde kullanmanız gereklidir.
 • Sarkoidoz (bir tür bağışıklık sistemi hastalığı) hastası iseniz, kan ve idrarınızdaki kalsiyum düzeylerinizin izlenmesi gerekebilir.
 • Karbonat gibi başka alkali ajanlar ile birlikte alırsanız, bu durum süt-alkali (Burnett Sendromu) sendromuna yani hiperkalsemi (kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olması), metabolizma bozukluğu ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 • Şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa ve bu nedenle alüminyum içeren ilaçlar kullanıyorsanız bileşimdeki sitrik asit ile CALCİUM-D-SANDOZ’u dikkatli kullanmanız gereklidir.
   

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

CALCİUM-D-SANDOZ’un yiyecek ve içecek ile kullanılması

Alkol, ıspanak, ravent, kepekli yiyecekler ve tahıllar kalsiyumun mide-barsak kanalından emilimini, dolayısıyla ilaçtan sağlayacağınız yararı azaltabilir. Bu gıdaların tüketilmesini takiben ilk iki saat içinde CALCİUM-D-SANDOZ’u almamanız önerilir.

Yüksek kalsiyum içerikli gıdalar ve bunlarla birlikte CALCİUM-D-SANDOZ’un etkisini artıracak süt ürünlerine dikkat ediniz. Bir litre süt 1200 mg kalsiyum içermektedir.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile iseniz veya emziriyorsanız, hamile olma ihtimaliniz varsa ya da bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik döneminde, günlük alınan kalsiyum miktarı 1500 mg ve günlük alınan D vitamini miktarı da 600 IU’yu (Uluslararası Birim) aşmamalıdır. Gebelik döneminde, anne karnındaki bebekte istenmeyen etkilerle bağlantılı kalıcı hiperkalsemiye (kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olması) neden olacağı için, kalsiyum ve D vitaminin aşırı dozlarından kaçınılmalıdır.

CALCİUM-D-SANDOZ, gebelik döneminde sadece kalsiyum ve D vitamini eksikliği durumunda tavsiye edilen dozlarda kullanılmalıdır. Diğer durumlarda, CALCİUM-D- SANDOZ günlük dozu, günde bir tableti aşmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

CALCİUM-D-SANDOZ, emzirme döneminde kullanılabilir fakat doktorunuz kalsiyum ve D vitamininin anne sütüne geçtiğini belirtmelidir. Bu durum, çocuğunuza ilave D vitamini verilmesi durumda dikkate alınmalıdır.

CALCİUM-D-SANDOZ’un doğurganlık (fertilite) üzerine etkisine ilişkin veri bulunmamaktadır.

Araç ve makine kullanımı

CALCİUM-D-SANDOZ’un araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde bilinen herhangi bir etkisi yoktur.

CALCİUM-D-SANDOZ’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

CALCİUM-D-SANDOZ fıstık yağı (soya yağı) içermektedir. Eğer fıstık ya da soyaya karşı allerjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

Bu tıbbi ürün şeker ve bir glukoz polimeri olan dekstrin maltoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

1 efervesan tablet, 0.003 Karbonhidrat Ünitesi içerdiğinden, diyabet (şeker) hastalarının kullanması açısından uygundur.

Bu tıbbi ürün her dozunda 52 mg sodyum karşılığı 2.26 mmol sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

 • D vitamini veya kalsiyum içeren diğer ilaçlar ile CALCİUM-D-SANDOZ beraber kullanıldığı zaman kandaki kalsiyum seviyelerinde önemli artış meydana gelebilir ve zararlı istenmeyen etkilere neden olabilir. CALCİUM-D-SANDOZ tedavisi sırasında, D vitamini veya kalsiyum içeren ilaçları doktorunuza danışmadan beraber kullanmayınız.
 • Belirli idrar söktürücü ilaçlar (tiyazid türü diüretikler) kalsiyum dengesini azaltır. CALCİUM-D-SANDOZ’un benzer ilaçlarla aynı zamanda alınması durumunda, kan kalsiyum seviyelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Genellikle iltihaplı durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler) ile birlikte kullanılması durumunda D vitamininin etkisinin azalmasına neden olabilir.
 • CALCİUM-D-SANDOZ’un kolestiramin, parafin yağı veya orlistat (vücutta oluşan aşırı yağa bağlı gözlenen obezite hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç) içeren ilaçlarla birlikte kullanılması durumunda, CALCİUM-D-SANDOZ’un bu ilaçların alımından en az 2 saat önce veya 4-6 saat sonra alınması önerilir.
 • CALCİUM-D-SANDOZ’un tetrasiklin içeren ilaçlarla (antibiyotikler) birlikte kullanılması durumunda, CALCİUM-D-SANDOZ’un bu ilaçların alımından en az 2 saat önce veya 4-6 saat sonra alınması önerilir.
 • Kalp gücünü artıran ilaç tedavisi (digoksin ve diğer kardiyak glikozidler) ile birlikte CALCİUM-D-SANDOZ’un kullanılması kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Bu durumlarda EKG, kan ve idrardaki kalsiyum düzeyi takip edilmelidir.
 • Kemik erimesi hastalığının (osteoporoz) tedavisinde kullanılan ilaçlar (bifosfonatlar) ve sodyum florürün aynı zamanda alınması durumunda, bu ilaçların emilimi azalabilir. CALCİUM-D-SANDOZ ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 3 saatlik bir ara bırakınız.
 • Rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılır), fenitoin (epilepsi (sara) tedavisinde kullanılır) ve barbitüratlar (sara hastalığının tedavisinde kullanılır veya uyumanıza yardımcı olur) ile birlikte kullanılması vitamin D’nin etkisinin azalmasına neden olabilir.
 • Kalsiyum ile kinolon antibiyotiklerinin birlikte kullanımı durumunda, bu ilaçlar CALCİUM-D-SANDOZ’dan en az 2 saat önce veya 6 saat sonra verilmelidir.
 • CALCİUM-D-SANDOZ ile demir (kansızlık tedavisinde kullanılır), çinko (çinko eksikliğinin tedavisinde kullanılır) ve stronsiyum (kemik hastalıklarının tedavisinde kullanılır) içeren ilaçların birlikte kullanılması durumunda, bu ilaçların etkisi azalabilir. CALCİUM-D-SANDOZ ile bu ilaçların kullanımı arasında en az 2 saatlik bir ara bırakınız.
 • Kalsiyum tuzları, estramustin (kemoterapide kullanılır) veya tiroid hormonlarının etkisini azaltabilir. Bu nedenle, bu ilaçlar ile CALCİUM-D-SANDOZ alımı arasında en az 2 saat aralık bırakınız.
   

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir