Vajinada Mantar Enfeksiyonu (Kandidiyazis) Nedir?

Kadınlarda Nispeten Yaygın Olan Genital Kandidiyaz (Vajinal Kandidiyaz) Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi
Kadınlarda Nispeten Yaygın Olan Genital Kandidiyaz (Vajinal Kandidiyaz) Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Hastalığın Tanımı

Vajinal Kandidiyazis nedir?

Kandidiyaz, Candida adı verilen bir mayanın (bir tür mantar) neden olduğu bir enfeksiyondur. Candida normalde vücudun içinde (ağız, boğaz, bağırsak ve vajina gibi yerlerde) ve ciltte herhangi bir sorun yaratmadan yaşar. Bazen Candida vajinanın içindeki ortam büyümesini teşvik edecek şekilde değişirse çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Vajinadaki kandidiyaza genellikle “vajinal maya enfeksiyonu” denir. Bu enfeksiyonun diğer isimleri Vajinal Kandidiyazis, “Vulvovajinal Kandidiyazis veya “kandidal vajinit”tir.

Bilim adamları, normalde kadınların yaklaşık %20’sinin herhangi bir semptom olmaksızın vajinada Candida bulunduğunu tahmin etmektedir. Bazen, vajina içindeki ortam büyümesini teşvik edecek şekilde değişirse Candida çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Bu hormonlar, ilaçlar veya bağışıklık sistemindeki değişiklikler nedeniyle olabilir.

Belirtileri

Vajinal Kandidiyazis belirtileri nelerdir?

Vajinal Kandidiyazis semptomları şunları içerir:

  • Vajinal kaşıntı veya ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İdrar yaparken ağrı veya rahatsızlık
  • Anormal vajinal akıntı
  • Çoğu vajinal kandidiyaz hafif olsa da, bazı kadınlarda vajina duvarında kızarıklık, şişme ve çatlaklar gibi ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz sağlık uzmanınıza başvurun. Bu semptomlar, farklı ilaçlarla tedavi edilen diğer vajinal enfeksiyon tiplerine benzer. Bir sağlık uzmanı, vajinal kandidiyazınız olup olmadığını ve nasıl tedavi edileceğini size söyleyebilir.

Kimlerde görülür?

Vajinal Kandidiyazis kimlerde görülür?

Vajinal Kandidiyazis yaygındır, ancak kaç kadının etkilendiğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Vajinal Kandidiyazis alma olasılığı daha yüksek olan kadınlar:

  • Hamileler
  • Hormonal kontraseptifler kullanlar (örneğin doğum kontrol hapları)
  • Kontrolsüz diyabeti olanlar
  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olanlar (örneğin, HIV enfeksiyonu veya bağışıklık sistemini zayıflatan steroidler ve kemoterapi gibi ilaçlar nedeniyle)
  • Dengesizliğe neden olacak şekilde antibiyotik

Önlenmesi

Vajinal Kandidiyazis’i nasıl önleyebilirim?

Pamuklu iç çamaşırı giymek mantar enfeksiyonu kapma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.Antibiyotik almak Vajinal Kandidiyazis’e yol açabileceğinden, bu ilaçları yalnızca reçete edildiğinde ve tam olarak sağlık uzmanınızın size söylediği şekilde alın. Antibiyotiklerin ne zaman işe yaradığı ve ne zaman kaçınılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Teşhis

Vajinal Kandidiyazis’in teşhisi

Hastanelerde genellikle tıbbi muayenehanede mikroskop altında incelenmek üzere küçük bir vajinal akıntı örneği alarak veya mantar kültürü için bir laboratuvara göndererek Vajinal Kandidiyazis tanısı koyarlar. Bununla birlikte, pozitif bir mantar kültürü her zaman Candida’nın semptomlara neden olduğu anlamına gelmez çünkü bazı kadınlarda herhangi bir semptom olmaksızın vajinada Candida bulunabilir.

Tedavi

Vajinal Kandidiyazis’in tedavisi

Vajinal Kandidiyazis genellikle mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilir. Çoğu enfeksiyon için tedavi vajina içine uygulanan mantar önleyici bir ilaç veya ağızdan alınan tek doz flukonazoldür. Daha şiddetli, iyileşmeyen veya iyileştikten sonra tekrarlayan enfeksiyonlar için başka tedaviler gerekebilir. Bu tedaviler, ağız yoluyla alınan daha fazla flukonazol dozunu veya borik asit, nistatin veya flusitozin gibi vajina içine uygulanan diğer ilaçları içerir.

Yorum yapın