Vajinada Mantar Enfeksiyonu (Kandidiyazis) Nedir?

Kadınlarda Nispeten Yaygın Olan Genital Kandidiyaz (Vajinal Kandidiyaz) Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi
Kadınlarda Nispeten Yaygın Olan Genital Kandidiyaz (Vajinal Kandidiyaz) Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Hastalığın Tanımı

Vajinal Kandidiyazis nedir?

Kandidiyaz, Candida adı verilen bir mayanın (bir tür mantar) neden olduğu bir enfeksiyondur. Candida normalde vücudun içinde (ağız, boğaz, bağırsak ve vajina gibi yerlerde) ve ciltte herhangi bir sorun yaratmadan yaşar. Bazen Candida vajinanın içindeki ortam büyümesini teşvik edecek şekilde değişirse çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Vajinadaki kandidiyaza genellikle “vajinal maya enfeksiyonu” denir. Bu enfeksiyonun diğer isimleri Vajinal Kandidiyazis, “Vulvovajinal Kandidiyazis veya “kandidal vajinit”tir.

Bilim adamları, normalde kadınların yaklaşık %20’sinin herhangi bir semptom olmaksızın vajinada Candida bulunduğunu tahmin etmektedir. Bazen, vajina içindeki ortam büyümesini teşvik edecek şekilde değişirse Candida çoğalabilir ve enfeksiyona neden olabilir. Bu hormonlar, ilaçlar veya bağışıklık sistemindeki değişiklikler nedeniyle olabilir.

Belirtileri

Vajinal Kandidiyazis belirtileri nelerdir?

Vajinal Kandidiyazis semptomları şunları içerir:

  • Vajinal kaşıntı veya ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • İdrar yaparken ağrı veya rahatsızlık
  • Anormal vajinal akıntı
  • Çoğu vajinal kandidiyaz hafif olsa da, bazı kadınlarda vajina duvarında kızarıklık, şişme ve çatlaklar gibi ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz sağlık uzmanınıza başvurun. Bu semptomlar, farklı ilaçlarla tedavi edilen diğer vajinal enfeksiyon tiplerine benzer. Bir sağlık uzmanı, vajinal kandidiyazınız olup olmadığını ve nasıl tedavi edileceğini size söyleyebilir.

Kimlerde görülür?

Vajinal Kandidiyazis kimlerde görülür?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir