Uyuz Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Uyuz İle İlgili Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Seçenekleri, Önlenmesi gibi birçok bilgi bulabilirsiniz

Giriş

Cilt her zaman farklı zararlı elementlere maruz kaldığı için mümkün olduğunca korunması önemlidir. Bu nedenle, cildin yapısını değiştiren koşulların ortaya çıkması mümkündür. Bunlardan biri Uyuz’dur.

Aşağıda bu hastalığın ne hakkında olduğunu, semptomlarının ve nedenlerinin neler olduğunu göreceğiz. Ayrıca kurtulunması için en etkili tedavi yöntemlerini açıklayacağız.

Uyuz Nedir?

Güvenilir bir web sitesi olan Mayo Clinic’e göre uyuz, bir akar cilde yerleşip kazmaya başladığında ortaya çıkan kaşıntılı, iltihaplı bir cilt durumudur. Bu organizmalar Sarcoptes scabiei olarak bilinir. Bu hastalığın uyuz olarak da bilinmesinin sebeplerinden biri de budur.

Zamanında önlem alınmazsa durum daha da kötüleşebilir, bu da akarların deriye yumurtlamasına ve bu yeni organizmaların yumurtadan çıkmasıyla durumu çok daha kötü hale getirir.

Ayrıca, hastalığın bulaşıcı olduğu da unutulmamalıdır, bu nedenle aileden bir kişi bundan muzdarip olursa, herkeste olması mümkündür. Bu noktada bir açıklama yapmak istiyoruz: İnsanlarda hastalığa neden olan akar, onu hayvanlarda üreten akar ile aynı değildir, bu nedenle etkilenen kişi bir evcil hayvan ise enfekte olması imkansız olacaktır.

Belirtiler

Uyuz belirtileri arasında en sık görülen kaşıntılı deridir. Akarın aktivitesine bağlı olarak kaşıntı artabilir veya azalabilir. Yumurtlamak için cilde nüfuz etmeye başladığında, bu rahatsızlığın daha yoğun olduğu zamandır.

Bu durumun bir başka belirtisi de akarların yaptığı kazı sonucunda deride oluşan izlerdir. Bunlar oluklar veya kabarcıklar şeklinde olabilir. Görünebilecekleri belirli bir alan yoktur, bu nedenle özellikle vücudun bir bölgesinde çok fazla kaşıntı hissediyorsanız, dikkatli olmak her zaman iyidir.

Döküntülerin ve hatta ülserlerin varlığı da uyuz belirtisidir. Bazı insanlar söz konusu olduğunda, hastalığın tam resmi yavaş yavaş ortaya çıkıyor, ancak Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin belirttiği gibi, en fazla 6 hafta sonra, tüm semptomlar ortaya çıkacak.

Nedenleri

Uyuzun nedeni ve ona eşlik eden tüm belirtiler, tüm duruma yol açan dişi akar tarafından yürütülen süreçle ilgilidir. Bakalım süreç nasıl gelişiyor;

 • Başlangıç: Dişi akar deride bulunur, özellikle onun altında, yumurtlamak için mükemmel bir yerdir.
 • Doğum: Yumurtaların çatlaması için en az 3 hafta gerekir. Bunu yaptıklarında, semptomların en yoğun olduğu an gelir.
 • Hastalık Yayılması: Mevcut çok sayıda larva, hem kaynak yerinde hem de vücudun diğer bölgelerinde hastalığın kötüleşmesine yol açar.
 • Vücut savunması: Vücudumuzun bağışıklık sistemi, akarların varlığını tanır ve ortadan kaldırılması için, birleşerek yanma ve daha fazla kaşıntıya neden olan elementleri serbest bırakır.

Özellikle hastalık ileri evredeyken yukarıda belirtilen semptomların yaşanmasının nedeni budur. Aslında, uygun şekilde tedavi edilse bile, bu durumun nedeni ortadan kaldırılsa bile, ciltteki kaşıntı ve yanma hissinin durması muhtemelen birkaç hafta alacaktır.

Önlenmesi

Uyuza çıplak gözle göremediğimiz organizmaların neden olduğu doğru olsa da, bulaşmayı önlemek için alabileceğimiz önlemler var. İşte bu önlemler:

 • Enfekte ile temas: Uyuz olan herkesin yanında olmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çok bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın.
 • Temizlik: Akarlar, iyi hijyen sağlanarak büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Hatta bazıları güvenlik nedeniyle giysileri sıcak suda yıkamayı öneriyor.
 • Eşyaları topla: Bu önlem en iyilerinden biridir çünkü akarları beslenme olanağı bırakmaz, kısa sürede ölmelerine neden olur.

Tedavisi

Tüm önleyici tedbirleri almanıza rağmen, uyuz kapmanız mümkündür. Bu durumlarda ne yapılmalı? Hastalığın evresini ve izlenecek tedaviyi değerlendirmekle görevli uzman bir doktora gitme zamanı gelmiştir. Navarra Üniversite Kliniği, aşağıdakiler gibi ilaçların kullanılmasını önerir:

 • Permetrin: Topikal olarak kullanılacak krem. Bileşenleri akarları ve yumurtalarını yok etmede çok etkilidir.
 • Ivermektin: Kremlerin kullanımı işe yaramazsa, ağızdan alınan bu ilaç kullanılabilir. Bunun için bir doktorun izni gereklidir.
 • Diğerleri: Kükürt ve petrol jölesi gibi bazı ilaçlar çok daha güçlüdür. Sadece önceki tedaviler işe yaramadıysa kullanılmalıdır.
 • Antihistaminikler gibi diğer ilaçlar da bu durumun neden olduğu semptomları kontrol etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, her bir kişi için kullanımının tavsiye edilip edilmediğini doktorun belirlemesi gerekir.

Doğal elementler kullandıkları için izlenebilecek ve ev yapımı olarak kabul edilen başka tedaviler de vardır. Bunlar akarların varlığını ortadan kaldıramasa da özellikle kaşıntılı deriden bahsedecek olursak semptomların yoğunluğunu azaltmada etkilidir.

Örneğin yulaf ezmesini bir kaba koyup yeteri kadar su ekleyebilirsiniz. Bu, yulaf ezmesinin yatıştırıcı özelliklerinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra karışımı kullanarak banyo yapabilirsiniz. Daha sonra bol su kullanılarak vücuttan temizlenir..

Son olarak Uyuz çok can sıkıcı olabilir, ancak tamamen ortadan kaldırılabilen bir sorundur.

Yorum yapın