Obezite Nedir? Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Obezite Nedir?
Obezite Nedir?

Modern toplumun gelişimi, maalesef obeziteye yol açan bir dizi yeme alışkanlığını da beraberinde getirdi. Obezite çok yaygın bir metabolik bozukluktur ve bazı ülkelerde nüfusun %20’sini etkilediği tahmin edilmektedir.

Obezite yaşamın her aşamasında kendini gösterebilir ve bunu teşhis etmenin en iyi yolu vücut kitle indeksinin hesaplanmasıdır. Şüphesiz, bu karmaşık bir hastalıktır ve büyük miktarda birikmiş vücut yağının altını çizebiliriz.

Sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve bazı kanser türlerinden muzdarip olma şansını arttırdığı için sağlığı ve yaşamı riske atıyor.

Obezite Nedir?

Obezite vücutta yağ fazlalığı ve birikmesi olarak tanımlanır. Genellikle diğer faktörlerin yanı sıra genetik yük, hareketsiz yaşam tarzı, düşük fiziksel aktivite, diyet ve yaş gibi faktörlerin bir kombinasyonundan sonra ortaya çıkan kronik bir hastalık olarak sınıflandırılabilir.

Navarra Üniversite Kliniğine göre, “kalori formundaki enerji alımı, dinlenme koşullarında vücudun kalori tüketiminden (bazal metabolizma), ısı üretimi ve fiziksel aktiviteden elde edilen kalori tüketiminden daha fazla olduğunda yağ dokusu birikimi meydana gelir.

Obeziteye Ne Sebep Olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir