Meningokok Nedir? Meningokok Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Neisseria Meningitidis Bakterisini Neden Olduğu Meningokok Hastalığı Nedir, Nedenleri, Teşhis ve Tedavisi
Neisseria Meningitidis Bakterisini Neden Olduğu Meningokok Hastalığı Nedir, Nedenleri, Teşhis ve Tedavisi

Hastalığın Tanımı

Meningokok hastalığı nedir?

Meningokok hastalığı, Neisseria meningitidis adı verilen bakterilerin neden olduğu herhangi bir hastalığı ifade eder. Bu hastalıklar genellikle şiddetlidir, ölümcül olabilir ve beyin ve omurilik (menenjit) ve kan dolaşımı enfeksiyonlarını içerir. Önerilen aşılarla güncel kalmak, meningokok hastalığına karşı en iyi korumadır.

Risk Faktörleri

Meningokok hastalığının risk faktörleri

Yaş: Doktorlar bebeklerde, gençlerde ve genç erişkinlerde ve yaşlı erişkinlerde meningokok hastalığını daha sık teşhis eder. Artan risk altındaki yaş grupları için aşı önerileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Toplu Halde Yaşam: Üniversite öğrencilerinde meningokok hastalığı riski, üniversiteye gitmeyen diğer gençler ve genç yetişkinlerdeki riskten biraz daha yüksektir.

Bazı tıbbi durumlar: Bazı tıbbi durumlar ve ilaçlar, insanları meningokok hastalığı için yüksek risk altına sokar. Belirli tıbbi durumlar nedeniyle yüksek risk altında olanlar için aşı önerileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yolculuk: Sahra altı Afrika’daki menenjit kuşağına seyahat edenler meningokok hastalığı için risk altında olabilir.

Nedenleri

Meningokok hastalığının nedenleri

Neisseria meningitidis adı verilen bakteriler meningokok hastalığına neden olur. Yaklaşık 10 kişiden 1’i hasta olmadan burnunun ve boğazının arkasında bu bakterilere sahiptir. Buna ‘taşıyıcı’ olmak denir. Bazen bakteriler vücudu istila eder ve meningokok hastalığı olarak bilinen bazı hastalıklara neden olur.

Neisseria meningitidis’in altı serogrubu (tipi) – A, B, C, W, X ve Y – dünya çapında çoğu hastalığa neden olur. Bu serogruplardan üçü (B, C ve Y), Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen hastalıkların çoğuna neden olur.

Yayılması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir