La Crosse Ensefaliti Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Sivrisinek Isırması Yoluyla Bulaşan Bir Hastalık La Crosse Ensefaliti Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Sivrisinek Isırması Yoluyla Bulaşan Bir Hastalık La Crosse Ensefaliti Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın Tanımı

La Crosse Ensefaliti Nedir?

La Crosse virüsü, enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla insanlara bulaşır. Virüsün bulaştığı çoğu insanda semptom görülmez. Bazı kişilerde ensefalit (beyin iltihabı) dahil olmak üzere ciddi hastalıklar gelişebilir. Şiddetli hastalık en sık 16 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Vakaların çoğu, Orta Batı, Orta Atlantik ve Güneydoğu eyaletlerinde görülür. Sivrisinek ısırıklarını önleyerek enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz.

Önlenmesi

La Crosse Ensefalitini önleme

La Crosse ensefalit (LAC) virüsü, enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla insanlara yayılır. Sivrisinekler gündüz ve gece ısırır. (LAC) virüs enfeksiyonunu önleyecek bir aşı yoktur. LAC’yi önlemenin en iyi yolu, kendinizi sivrisinek ısırıklarından korumaktır. Böcek kovucu kullanın, uzun kollu gömlekler ve pantolonlar giyin, giysi ve teçhizatı tedavi edin ve iç ve dış mekanlarda sivrisinekleri kontrol etmek için adımlar atın.

  • Kendinizi ve Ailenizi Sivrisinek Isırıklarından Koruyun
  • Sivrisinek kovucu kutu
  • Böcek kovucu kullanın

La Crosse virüsü

La Crosse (LAC) virüsü, Peribunyaviridae familyası Orthobunyavirus cinsinde yer alan bir California serogrup virüsüdür. Peribunyaviridae ailesinin üyeleri, tek sarmallı RNA’nın üç segmentine sahiptir; virüs parçacıkları küresel veya oval, zarflı ve 90-100 nm çapındadır.

Bulaşma

La Crosse (LAC) virüsü nasıl bulaşır?

La Crosse (LAC) virüsü, enfekte bir sivrisinek ısırması yoluyla insanlara yayılır. Sivrisinekler, sincaplar ve sincaplar gibi küçük memelilerle beslendiklerinde enfekte olurlar. LAC virüsünün ana vektörü, yaprak döken orman habitatlarında (yani, her yıl yapraklarını kaybeden ağaçların olduğu ormanlar) bulunan Aedes triseriatus’tur (doğudaki ağaç deliği sivrisinek). İnsanlar, sivrisinekleri enfekte etmek için kanlarında yeterince yüksek düzeyde virüs geliştirmezler. Sonuç olarak, insanlar LAC virüsü için “çıkmaz” konaklar olarak kabul edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir