RODINAC 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 4 AMPUL

RODINAC 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 4 AMPUL Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD 8699844750466
ETKİN MADDE DIKLOFENAK SODYUM
FİRMA ADI VEM İLAÇ SAN. VE TİC. ANONİM ŞİRKETİ
REÇETE NORMAL RECETE
İTHAL-İMAL İMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ FIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 13,17 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİ MG
AMBALAJ MİKTARI 4
ATC KODU M01AB05

ATC Sınıflandırması

M – KAS-İSKELET SİSTEMİ
M01 – ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01A – NON-STEROİD ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01AB – ASETİK ASİT TÜREVLERİ VE İLİŞKİLİ MADDELER
M01AB05 – DİKLOFENAK

İlacın kısa özeti

Rodinac 75mg/3ml İ.M. Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Kas içine uygulanır.
Steril
Etkin madde: Her bir ampul etken madde olarak 75 mg diklofenak sodyum içerir.
Yardımcı madde(ler): Mannitol (E 421), sodyum metabisülfit (E 223), benzil alkol, propilen glikol, enjeksiyonluk su, pH ayarı için sodyum hidroksit.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

 1. Rodinac nedir ve ne için kullanılır?
 2. Rodinac’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. Rodinac nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. Rodinac’ın saklanması
  Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. Rodinac nedir ve ne için kullanılı?

 • Rodinac 75 mg/ 3 ml, etkin maddesi diklofenak sodyum olan bir enjeksiyonluk çözelti içeren ampul şeklinde sunulmaktadır.
 • Rodinac, ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan “steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler) isimli bir ilaç grubuna dahildir.
 • Her kutuda 3 ml’lik 4 veya 10 adet ampul bulunmaktadır.

Kas içine uygulanan Rodinac aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır:
Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi ile akut gut hastalığına bağlı eklem iltihabı (akut gut artrit), akut kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı) ve ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde endikedir.

Rodinac’ın nasıl etki gösterdiği ya da size neden verildiği konusunda sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışınız.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. Rodinac’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuz ya da eczacınız tarafından verilen tüm talimatlarına dikkatle uyunuz. Bu bilgiler bu kullanma talimatında yer alan genel bilgilerden farklı olabilir.

Rodinac’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

Eğer,

 • Diklofenak, sodyum metabisülfit (ya da diğer sülfit) ya da bu kullanma talimatının başında verilen, Rodinac’ın diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa
 • Daha önce iltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra alerji belirtileri ya da bulguları yaşadıysanız. Bunlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu hastalarda “steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül, reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız
  doktorunuza danışınız.
 • Koroner arter cerrahisi (kalp damar ameliyatı, by-pass gibi) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
 • Mide ya da barsak ülseriniz (yara) varsa,
 • Mide-barsak kanalında kanamanız ya da delinme varsa, böyle durumlarda ortaya çıkan belirtiler arasında kanlı dışkı ya da siyah dışkı da yer alabilir,Şiddetli böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
 • Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Hamilelik döneminin son üç ayındaysanız,
 • Beyni besleyen damarların tıkanması yahut kanaması sonucu ortaya çıkan bir hastalığınız (serebrovasküler hastalık) varsa,
 • Kalp kasının çeşitli sebeplerden dolayı iyi beslenememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalığınız (iskemik kalp hastalığı) varsa,
 • Kollara, bacaklara ve iç organlara kan akışı sağlayan atardamarların (arterlerin) damar sertliği (ateroskleroz) nedeniyle tamamen ya da kısmen tıkanması nedeniyle oluşan bir hastalığınız (periferik arter hastalığı) varsa,
 • Kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması durumunuz (konjestif kalp yetmezliğiniz) varsa.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse Rodinac’ı kullanmadan önce bunu doktorunuza danışınız. Doktorunuz bu ilacın sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Rodinac’ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Kalp damar sistemi ile ilgili riskler

NSAİİ’ler ölümcül olabilecek trombotik (pıhtılaşma ile ilgili) olaylar, kalp krizi ve inme riskinde artışa neden olabilir. Bu risk, kullanım süresine bağlı olarak artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp damar hastalığı risk faktörlerini taşıyan hastalarda risk daha yüksek olabilir.
Rodinac koroner arter “bypass” cerrahisi öncesi ağrı tedavisinde kullanılmamalıdır.

Sindirim sistemi ile ilgili riskler
NSAİİ’ler kanama, yara oluşması, mide veya bağırsak delinmesi gibi ölümcül olabilecek ciddi istenmeyen etkilere yol açarlar. Bu istenmeyen etkiler herhangi bir zamanda, önceden uyarıcı bir belirti vererek veya vermeyerek ortaya çıkabilirler. Yaşlı hastalar, ciddi olan bu etkiler bakımından daha yüksek risk altındadır.

Aşağıdaki hastalıkların herhangi birinden şikayetçi iseniz, doktorunuza söyleyiniz.

Eğer;

 • Diklofenak tedavisine, kalp damar sistemi hastalıkları için önemli risk faktörlerini (örneğin, yüksek kan basıncı, kanınızda yağ (kolesterol, trigliseritler) düzeylerinde anormal derecede yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi) taşıyan hastalarda, ancak dikkatli bir değerlendirme sonrasında başlanmalıdır. Özellikle yüksek dozda kullanımında (günlük 150 mg) ve uzun süreli tedavilerde bu riskin arttığı gösterilmiştir. Bu yüzden, diklofenak tedavisinde mümkün olan en kısa tedavi süresi ve en düşük etkili doz tercih edilmelidir. Sağlık mesleği mensupları hastaların diklofenak tedavisine devam etme gerekliliğini düzenli olarak tekrar değerlendirmelidir.
 • Bilinen bir kalp ya da kan damarı hastalığınız varsa [ayrıca kontrol edilmeyen yüksek kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması), bilinen iskemik kalp hastalığı (kalbin oksijelenmesini ve kanlanmasını sağlayan damarın daralması) veya periferik arteriyel hastalık (atardamarların daralması ve bunun sonucunda damarın beslediği bölgeye yeterince kan gidememesi durumu) dahil kalp damar sistemi hastalığı olarak tanımlanır.] Rodinac ile tedavi genellikle önerilmez. (Bilinen kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız ve özellikle 4 haftadan uzun süredir tedavi ediliyorsanız; Rodinac ile tedavinizi sürdürmeniz gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından yeniden değerlendirilecektir.)
 • Kalp damar sistemine yönelik yan etkiler açısından riskinizi mümkün olan en düşük seviyede tutmak üzere ağrı ve/veya şişliğinizi hafifleten en düşük Rodinac dozunu, mümkün olan en kısa süre boyunca almanız genellikle önemlidir.
 • Rodinac’ı başka iltihap giderici ilaçlarla (asetilsalisilik asit/aspirin, kortikosteroidler, “kan sulandırıcılar” ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri dahil) eş zamanlı olarak alıyorsanız (Bkz. “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı”).
 • Astımınız ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik nezle) varsa.
 • Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi mide-barsak sorunları geçirdiyseniz ya da geçmişte iltihap giderici ilaçlar aldıktan sonra mide rahatsızlığı ya da mide yanması olduysa.
 • Kolon iltihabı (ülseratif kolit) ya da barsak sistemi iltihabı (Crohn hastalığı) varsa.
 • Karaciğer ya da böbrekle ilgili sorunlarınız varsa.
 • Vücudunuzun susuz kalmış olma olasılığı varsa (örneğin hastalık, ishal, büyük bir ameliyat öncesi ya da sonrası).
 • Ayaklarınız şişmiş ise.
 • Kanama bozukluğunuz ya da kanla ilgili başka bozukluklarınız varsa (porfiri adında nadir bir karaciğer sorunu dahil olmak üzere)
 • Bağ dokusu hastalıkları ya da benzer bir rahatsızlığınız varsa.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

 • Rodinac kullanırken herhangi bir zamanda göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük ya da geveleyerek konuşma gibi kalp ya da kan damarları problemlerine işaret eden belirti veya semptomlar yaşarsanız derhal doktorunuzu arayınız.
 • Rodinac, bir enfeksiyonun belirtilerini (örneğin baş ağrısı, yüksek ateş) hafifletebilir ve dolayısıyla enfeksiyonun saptanmasını ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir.

Kendinizi iyi hissetmiyor ve doktora görünme ihtiyacı duyuyorsanız, Rodinac kullandığınızı doktorunuza söylemeyi unutmayınız.

 • Diğer ağrı, ateş ve iltihaba etkili ilaçlar ile olduğu gibi, Rodinac, karaciğer fonksiyon testinde bazı değerlerinizde yükselmelere neden olabilir. Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmayı gösteren belirti ve bulgulara karşı dikkatli olunmalıdır. (bulantı, halsizlik, uyuklamak, kaşıntı, sarılık, karnın sağ üst kısmında ağrı, nezle benzeri semptomlar) Sarılık ve hepatit dahil olmak üzere şiddetli karaciğer rahatsızlıklarına karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Çok nadir durumlarda, diğer iltihap giderici ilaçlar gibi Rodinac de şiddetli alerjik reaksiyonlara (örneğin döküntü) neden olabilir.

Eğer yukarıda tanımlanan belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza haber veriniz.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Rodinac’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
Geçerli değildir.

Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Eğer hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.
Kesinlikle gerekli olmadığı takdirde hamilelik döneminde Rodinac’ı kullanmamalısınız.
Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi Rodinac da hamilelik döneminin son üç ayında kullanılmamalıdır, çünkü anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ya da doğum sırasında sorunlara neden olabilir.
Rodinac hamile kalınmasını güçleştirebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile
kalma konusunda sorunlarınız varsa, gerekli olmadıkça Rodinac’ı kullanmamalısınız.

Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.
Rodinac alıyorsanız bebeğinizi emzirmemelisiniz, çünkü bu bebeğiniz için zararlı olabilir.

Araç ve makine kullanımı
Rodinac kullanan hastalarda nadir olarak görme bozuklukları, sersemlik ya da uyku hali gibi yan etkiler görülebilir. Bu tür etkilerini fark ederseniz, araç ve makine kullanmamalı ya da dikkatli olmanızı gerektiren başka aktivitelerde bulunmamalısınız. Bu tür bir etkiyle karşılaştığınız taktirde bunu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

Rodinac’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Rodinac sodyum metabisülfit içerir. Nadir olarak şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları ve bronşları daraltıcı etkisi olabilir.
Rodinac propilen glikol içerir. Alkol benzeri belirtilere neden olabilir.
Rodinac benzil alkol içerir. Prematüre bebekler ve yeni doğanlara uygulanmaması gerekir.
Bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda toksik reaksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
Bu tıbbi ürün her 3 mL dozunda 1 mmol (23 mg)´den daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında “sodyum içermez”.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bunu doktorunuza söylemeniz özellikle önemlidir:

 • Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar); (bazı depresyon tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç).
 • Mifepriston (istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir ilaç)
 • Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar).
 • ADE inhibitörleri ya da beta-blokerler (yüksek kan basıncının ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Diğer iltihap giderici ilaçlar (asetilsalisilik asit/aspirin ya da ibuprofen gibi)
 • Kortikosteroidler (vücudun iltihaptan etkilenen bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan ilaçlar).
 • Kan sulandırıcılar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan varfarin ve benzeri ilaçlar).
 • Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılan ilaçlar (insülin hariç).
 • Metotreksat (bazı kanser ya da eklem iltihabı türlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç).
 • Siklosporin, takrolimus (özellikle organ nakli yapılan hastalarda kullanılan ilaçlar)
 • Trimetoprim (idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır)
 • Kinolon türevi antibakteriyel ilaçlar (Enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar)
 • Vorikanozol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç)
 • Fenitoin (kasılma nöbetlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • Kolestipol ve kolestiramin (kolestrol düşürücü olarak kullanılan ilaçlar)

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

3. Rodinac nasıl kullanılır?

Doktorunuzun verdiği talimatlara dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Önerilen dozu aşmayınız. Ağrınızı kontrol edebilen en düşük dozu kullanmanız ve Rodinac’ı gerektiğinden uzun süre almamanız önemlidir. Doktorunuz tam olarak kaç tane Rodinac ampul kullanacağınızı size söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta bağlı olarak doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

Erişkinlerde:
Erişkinlere, iki günde en fazla günlük doz olarak bir ampul verilir, bazı vakalarda günde iki ampul verilebilir. Gerekirse, tedaviye diklofenak sodyumun diğer farmasötik formlarıyla (tablet veya suppozituvar) ile devam edilebilir.

Uygulama yolu ve metodu:
Çözelti ampulden şırıngaya çekilir ve kalça kasının içine derine enjekte edilir.

Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
Rodinac çocuklara ve ergenlere (18 yaş altı) verilmemelidir.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlı hastalar Rodinac’ın etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilir. Bu nedenle, yaşlılar doktor talimatlarına uymaya özellikle dikkat etmeli ve semptomların hafifletilmesi için gereken en düşük miktar kullanılmalıdır. Yaşlı hastaların istenmeyen etkileri derhal doktorlarına bildirmeleri son derece önemlidir.

Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği:
Rodinac böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz varsa Rodinac’ın dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.
Karaciğer yetmezliği:
Rodinac karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa Rodinac’ın dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.
Eğer Rodinac’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Rodinac kullandıysanız:
Kazayla doktorunuzun size söylediğinden çok daha fazla Rodinac aldıysanız, derhal doktorunuzla ya da eczacınızla temas kurunuz ya da bir hastanenin acil servisine başvurunuz.
Tıbbi bakım görmeniz gerekebilir.
Rodinac’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Rodinac’ı kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınızda vakit geçirmeden bu dozu alınız.

Rodinac ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
Bulunmamaktadır

Yan etkileri nelerdir?

4. Rodinac’ın olası yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi, Rodinac ’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Rodinac’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüzde ödem (şişme) ve anjiyoödem (yüzde, dudaklarda, dilde ve/veya boğazda solunum veya yutma güçlüğüne neden olabilecek şişme).

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise sizin Rodinac’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Diğer yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır.
Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Yaygın

 • Baş ağrısı,
 • Sersemlik hissi,
 • Vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi),
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Sindirim güçlüğü (dispepsi (hazımsızlık, sindirim bozukluğu) belirtisi),
 • Karın ağrısı,
 • Gaz,
 • İştah kaybı,
 • Anormal karaciğer fonksiyonu (örneğin transaminaz düzeylerinin yükselmesi),
 • Deri döküntüsü.
 • Uygulama yerinde reaksiyon, ağrı ve sertleşme.
 • Uygulama yerinde tahriş.

Seyrek

 • Nefes almada ve yutmada güçlük, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, baş dönmesi (aşırı duyarlılık, anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar),
 • Hırıltı ve öksürük ile birlikte soluk alıp vermede ani güçlük ve göğüste sıkışma hissi (astımın ya da ateş varsa pnömoni olarak adlandırılan bir çeşit akciğer iltihabi belirtileri)
 • Kan kusma (hematemez belirtileri) ve/veya siyah ya da kanlı dışkılama (mide barsak kanaması belirtileri),
 • Kanlı ishal (kanamalı diyare belirtileri)
 • Siyah dışkılama (melena olarak adlandırılan barsak kanaması belirtileri)
 • Mide ağrısı, bulantı (mide barsak ülseri belirtileri)
 • Derinin ya da gözlerin sararması (sarılık belirtileri), bulantı, iştah kaybı, koyu renkli idrar (hepatit (karaciğer iltihabı)/karaciğer yetmezliği belirtileri)
 • Sersemlik (uykululuk hali belirtisi)
 • Mide ağrısı (gastrit belirtisi)
 • Karaciğer bozukluğu,
 • Kaşıntılı deri döküntüsü (ürtiker [kurdeşen] belirtileri),
 • Genel şişme (ödem belirtileri),
 • Uygulama yerinde nekroz.
 • Kalın barsakta ağrı (bazen kanama ve boşaltım/akıntı ile birlikte).

Çok seyrek

 • Kendiliğinden oluşan kanama ya da morluklar (trombositopeni yani kanamayı durduran trombosit adı verilen hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler)
 • Yüksek ateş sık tekrarlanan enfeksiyonlar, sürekli boğaz ağrısı (agranülositoz, yani vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasında rol alan bazı hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, güçsüzlük ya da dudaklar ve yüzde paraliz (felç) (serebrovasküler olay ya da inme belirtileri)
 • Boynun sertleşmesi, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı (aseptik menenjit olarak adlandırılan beyin zarı iltihabi belirtisi)
 • Özellikle yüzün ve boğazın şişmesi (anjiyoödem belirtileri),Havale (konvülsiyon belirtileri),
 • Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı belirtileri,
 • Deri döküntüsü, morumsu-kırmızı lekeler, ateş, kaşıntı (vaskülit [kan damarlarının iltihabı] belirtileri,
 • İshal, karın ağrısı, ateş, bulantı, kusma (kanamalı kolit (kalın barsak iltihabı) ve ülseratif kolit veya Crohn hastalığının alevlenmesi dahil kolit belirtileri),
 • Midenin üzerinde şiddetli ağrı (pankreas iltihabı belirtileri),
 • Grip benzeri semptomlar, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış (fulminant hepatit, karaciğer nekrozu, karaciğer yetmezliği dahil karaciğer bozukluğu belirtileri),
 • Deride kabarcık (bülloz dermatit belirtileri),
 • Deri renginin kırmızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri), kabarcıklı deri döküntüleri, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması, pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri iltihabı (eritema multiforme ya da ateş varsa StevensJohnson sendromu (ciltte ve gözde çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ya da toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık belirtileri),
 • Pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri döküntüsü (eksfoliyatif dermatit belirtileri),
 • Derinin güneşe hassasiyetinde artış (ışığa duyarlık reaksiyonu belirtileri),
 • Mor deri lekeleri (purpura ya da bir alerji nedeniyle oluştuysa Henoch-Schonlein purpura belirtileri),
 • Şişkinlik, güçsüzlük hissi ya da anormal idrara çıkma (akut böbrek yetmezliği belirtileri),
 • İdrarda aşırı miktarda protein (proteinüri belirtileri),
 • Yüzde ya da karında şişme, yüksek kan basıncı (nefrotik sendrom belirtileri),
 • Yüksek ya da düşük idrar çıkışı, sersemlik, zihin karışıklığı, bulantı (tubulointerstisiyel nefrit belirtileri),
 • İdrar çıkışının ciddi şekilde azalması (renal papiller nekroz belirtileri),
 • Düşük kırmızı kan hücresi düzeyi (anemi belirtisi),
 • Düşük beyaz kan hücresi düzeyi (lökopeni belirtisi),
 • Zaman, yer, yön algılarında bozulma (Dezoryantasyon),
 • Depresyon,
 • Uyuma güçlüğü (uykusuzluk belirtisi),
 • Kabus görme,
 • Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu,
 • Rahatsız edici düşünceler ya da ruh hali (psikotik bozukluk belirtileri),
 • Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk (parestezi belirtisi),
 • Bellek zayıflaması (hafıza bozukluğunun belirtileri),
 • Anksiyete
 • Titreme (tremor),
 • Tat alma duyusunda bozulma (disgözi belirtileri),
 • Duymada güçlük (işitme bozukluğunun belirtisi),
 • Görme bozuklukları (görmede bozukluk, bulanık görme, çift görme belirtileri),
 • Kulak çınlaması,
 • Kabızlık,
 • Ağızda yaralar (stomatit (ağız içinde iltihap) belirtileri),
 • Dilde şişme, kızarıklık ve ağrı (glossit [dil iltihabı] belirtileri),
 • Yemek borusunda bozukluk (özofagus bozukluğu),
 • Özellikle yemekten sonra üst karın ağrısı (intestinal diyafram hastalığı belirtisi),
 • Basur,
 • Çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı ve yanma hissine neden olan döküntü (egzama belirtileri)
 • Deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem),
 • Saç dökülmesi (alopesi),
 • Kaşıntı (prurit),
 • İdrarda kan tespit edilmesi (hematüri),
 • Uygulama yerinde irin kesesi (apse),
 • Cinsel güç kaybı

Bilinmiyor

 • Sersemlik hali (konfüzyon)
 • Var olmayan bir şeyi görme, duyma hali (halusinasyon),
 • Duygu bozukluğu,
 • Halsizlik
 • Görme sinirinin iltihabı (optik nörit)

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Eğer Rodinac’ı birkaç haftadan daha uzun süredir alıyorsanız, fark etmediğiniz istenmeyen etkilere sahip olmadığınızdan emin olmak için doktorunuza düzenli kontrole gitmelisiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

Nasıl saklanmalı?

5. Rodinac’ın saklanması

Rodinac’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Orijinal ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Rodinac’ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Rodinac’ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Ruhsat sahibi:
VEM İLAÇ San. ve Tic. A.Ş
Söğütözü Mahallesi 2177. Cadde
No:10B/49 Çankaya/ANKARA

Üretim yeri:
VEM İlaç San. ve Tic. A.Ş
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi
Karaağaç Mah. Fatih Blv. No: 38
Kapaklı/TEKİRDAĞ

Bu kullanma talimatı …/…/… tarihinde onaylanmıştır

Kullanma Talimatı

RODINAC 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 4 AMPUL Kullanma Talimatını görmek için tıklayın.

SGK Ödüyor mu?

Ödeme Durumu: İlaç, SGK tarafından ödenmemektedir.
Ayakta Ödenme Durumu: Ödenmez
Yatan Hasta Ödenme Durumu: Ödenmez

Fiyatı nedir?

Rodinac 75 Mg/3 Ml Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren 4 Ampül fiyatı: 8,49 TL’dir.

Muadil İlaçlar

ACTINOMA 30 mg 30 gr jel

AKLOFEN %3 jel (30 gr)

AKLOFEN %3 jel (30 gr) { Lilyum İlaç }

CATAFLAM 50 mg 20 draje

CLODIFEN % 0.1 göz damlası

CLODIFEN 100 mg uzatılmış salınımlı tablet (10 tablet)

CLODIFEN 75 mg/3 ml I.M. ampül (5 ampül)

CLOFAST 50 mg oral çözelti hazırlamak için toz (30 saşe)

DEFLAMAT-IM 75 mg 10 ampül

DEFLAMAT-IM 75 mg 4 ampül

DICLOFIX 25 mg 30 efervesan tablet

DICLOFIX 25 mg 30 efervesan tablet { Celtis }

DICLOFIX 50 mg 20 efervesan tablet

DICLOFIX 50 mg 20 efervesan tablet { Neutec Inhaler }

DICLOFLAM 50 mg 20 draje

DICLOMEC 3 ml 75 mg 10 ampül

DICLOMEC 3 ml 75 mg 4 ampül {A.İ.Pazarlama}

DICLOMEC SR 100 mg 10 tablet 

DICLOMEC SR 75 mg 10 tablet

DICLOMEC SR 75 mg 20 tablet

DIFENAK %1 50 G jel

DIFENAK 100 mg 10 tablet

DIFENAK 100 mg 30 tablet

DIFENJECT 75 mg/3 ml IM enjeksiyonluk 10 ampül

DIFLODOL 50 mg kaplı tablet (20 tablet)

DIKLES 75 mg/3 ml IM ampül (10 ampül)

DIKLES 75 mg/3 ml IM ampül (4 ampül)

DIKLOJIK 75 mg 3 ml 10 ampül

DIKLOJIK 75 mg 3 ml 4 ampül

DIKLORON 25 mg 30 film tablet

DIKLORON 50 mg 20 enterik kaplı film tablet

DIKLORON 75 mg IM 10 ampül

DIKLORON 75 mg IM 4 ampül

DIKLORON SR 75 mg 10 film tablet

DIKLORON 100 mg 10 retard film tablet

DIKLO-S %4 sprey jel (25 G)

DOLOREX 50 mg 20 draje {A.İ.Pazarlama}

DORADO 50 mg 20 film tablet

FEOPTIDIN 75 mg / 3 ml IM enjeksiyonluk çözelti (10 adet)

FEVERE 25 mg/ml oral çözelti (50 ml 1 şişe)

INFLASED % 0.1 5 ml GOZ damlası

KALIDREN 50 mg 20 film tablet

KATAFAST 50 mg oral çözelti hazırlamak için toz (30 saşe)

MIYADREN 75 mg/3 ml 10 ampül

MIYADREN 75 mg/3 ml 4 ampül

MIYADREN retard 100 mg 10 mikropellet kapsül

MIYADREN retard 100 mg 10 tablet {Yavuz}

MIYADREN retard 100 mg 30 tablet {Yavuz}

RAPIDUS 50 mg 20 film kaplı tablet

REDICLON % 0.1 GOZ damlaSI. 60 flakon

RODINAC 75 mg/3 ml IM enjeksiyon için çözelti içeren 10 ampül

RODINAC 75 mg/3 ml IM enjeksiyon için çözelti içeren 4 ampül

ROMATIM 50 gr jel

TURKTIPSAN DIKLOFENAK SODYUM 75 mg 3 ml IM 10 ampül

TURKTIPSAN DIKLOFENAK SODYUM 75 mg 3 ml IM 4 ampül

VISRA 50 mg draje (20 draje)

VOLFENAKS 75 mg 3 ml 10 ampül

VOLFENAKS 75 mg 3 ml 4 ampül

VOLTAFLAM 100 mg 10 tablet

VOLTAFLAM 100 mg 30 tablet

VOLTAREN 100 mg 10 supozituar

VOLTAREN 100 mg 5 supozituar

VOLTAREN 25 mg 30 tablet

VOLTAREN 50 mg 20 tablet

VOLTAREN enterik kaplı 25 mg 30 tablet

VOLTAREN enterik kaplı 50 mg 20 tablet

VOLTAREN IM 75 mg 3 ml 10 ampül

VOLTAREN IM 75 mg 3 ml 5 ampül

VOLTAREN OPHTA 1 mg 5 ml oft. solüsyon

VOLTAREN OPHTA 1 mg 5 ml oft. solüsyon {Novartis}

VOLTAREN retard 100 mg 10 tablet

VOLTAREN retard 100 mg 30 tablet

VOLTAREN SR 75 mg 10 tablet

VOLTAREN SR 75 mg 20 tablet

Etkin Maddeler

Diklofenak Sodyum

Diklofenak Sodyum ağrı kesici olarak kullanılır. Baş ağrısı, hafif migren, kas ağrısı, diş ağrısı, romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit veya ağrılı adet görme gibi durumlarda ağrıyı giderir.
Diklofenak Sodyum, steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Ağrı ve iltihaplanmaya (kızarıklık ve şişme) neden olan belirli kimyasal habercilerin salınımını engelleyerek çalışır.
Diklofenak Sodyum’un sık görülen yan etkileri: Ödem (şişme), Mide bulantısı, Baş ağrısı, Baş dönmesi, Kusma, Kaşıntı, Gaz, Hazımsızlık, Ekstremitelerde ağrı

 

Diklofenak Sodyum için uzman tavsiyesi

 • Ağrı ve iltihabı gidermek için size Diklofenak Sodyum verildi.
 • Mide rahatsızlığını önlemek için yiyecek veya sütle birlikte alınız.
 • Doktorunuzun önerdiği doz ve süreye göre alınız. Uzun süreli kullanım mide kanaması ve böbrek sorunları gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Baş dönmesine, uyuşukluğa veya görme bozukluklarına neden olabilir. Araba sürerken veya konsantrasyon gerektiren herhangi bir şey yaparken dikkatli olun.
 • Diklofenak Sodyum kullanırken aşırı uyuşukluğa neden olabileceğinden ve mide problemleri riskinizi artırabileceğinden alkol tüketmekten kaçının.
 • Kalp hastalığı veya felç geçmişiniz varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Bu ilacı uzun süreli tedavi için alıyorsanız, doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu, karaciğer fonksiyonunuzu ve kan bileşenlerinin düzeylerini düzenli olarak izleyebilir.

Soru ve Cevaplar

S. Diklofenak Sodyum iyi bir ağrı kesici midir?

Diklofenak Sodyum ağrı ve iltihabı gidermede etkilidir. Burkulma, incinme ve diğer yaralanmalar gibi çeşitli ağrı türlerinde kullanılır. Ameliyattan sonra çeşitli artrit, gut, ağrı ve iltihaplanma türlerinde de faydalıdır.

S. Diklofenak Sodyum narkotik midir?

Hayır, Diklofenak Sodyum uyuşturucu değildir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ilaç grubuna aittir.

S. Diklofenak Sodyum sizi sarhoş eder mi?

Hayır, Diklofenak Sodyum seni sarhoş etmez. Suistimal (uyuşturucu arama davranışı) potansiyeli yoktur ve fiziksel veya psikolojik bağımlılığa neden olmaz. Ancak kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doktorunuza danışın.

S. Diklofenak Sodyum böbreklerinize zarar verebilir mi?

Diklofenak Sodyum’un uzun süreli kullanımı ve yüksek dozları idrarda protein veya kan ve ağrılı idrara çıkma gibi böbrek sorunlarına neden olabilir. Böbrek sorunları geliştirme riski en yüksek olan hastalar, susuz kalmış, kalp yetmezliği, böbrek fonksiyonu bozukluğu, hipertansiyon, yaşlılar, aşırı idrara çıkmaya neden olan ilaçlar (diüretikler) veya böbrek fonksiyonu üzerinde önemli etkisi olan ilaçları içerir. Bu nedenle, bu tür hastalar için böbrek fonksiyonlarının izlenmesi önerilir.

S. Diklofenak Sodyum kullanımı uyku yapar mı?

Diklofenak Sodyumk uyuşukluğa ve ayrıca baş dönmesine, yorgunluğa (yorgunluğa) ve görme bozukluklarına neden olabilir. Ancak, çok yaygın değildir ve herkesi etkilemeyebilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, ağır makine kullanmaktan veya çalıştırmaktan kaçının.

S. Diklofenak Sodyum hakkında bilmem gereken en önemli bilgi nedir?

Diklofenak Sodyum’un kalp krizi veya felç geçirme şansınızı artırabileceğini bilmek önemlidir. Daha yüksek dozlar alıyorsanız ve ilacı daha uzun süredir kullanıyorsanız risk daha fazladır. Ayrıca Diklofenak almak midenizde ve bağırsağınızda ülser, kanama veya deliklere neden olabilir. Bu sorunlar, tedavi sırasında herhangi bir zamanda uyarıcı semptomlar olmadan ortaya çıkabilir ve hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşılaşırsanız derhal doktorunuza danışın.

S. Diklofenak Sodyum hamilelik sırasında alınabilir mi?

Bebeğiniz üzerinde zararlı etkilere neden olabileceğinden hamileliğinizin son 3 ayında Diklofenak Sodyum kullanmamalısınız. Diklofenak Sodyum kullanımı da doğumun azalmasına (erken doğum) yol açabilir. Bu nedenle, hamileliğin ilk 6 ayında da Diklofenak Sodyum kullanmaktan kaçınılması tavsiye edilir. Bazı durumlarda, Diklofenak Sodyum hamile kadınlara ancak faydaları hamile kadınlarda kullanımıyla ilgili risklerden ağır basıyorsa reçete edilebilir. Emin değilseniz, kullanımıyla ilgili olarak doktorunuza danışın.

Yorum yapın