Budesonide ve Formoterol nedir?

Budesonid ve formoterol, astım semptomlarını kontrol etmeye ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılan iki ilacın bir kombinasyonudur. Bir hastanın astımı diğer astım ilaçlarında yeterince kontrol edilmediğinde veya bir hastanın durumu o kadar şiddetli olduğunda, her gün birden fazla ilaca ihtiyaç duyulduğunda kullanılır.

Budesonide ve Formoterol’ün Kullanım Alanları

 • KOAH’ı (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tedavi etmek için kullanılır.
 • Astımı tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç, şiddetli nefes darlığı alevlenmelerini tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Budesonide ve Formoterol kullanmadan önce doktoruma ne söylemem gerekiyor?

Budesonid, formoterol veya budesonid ve formoterolün herhangi bir başka kısmına karşı alerjiniz varsa.
Budesonide ve formoterole alerjiniz varsa; budesonid ve formoterolün herhangi bir kısmı; veya diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddeler. Doktorunuza alerjiden ve sahip olduğunuz belirtilerden bahsedin.
Bunun gibi başka bir ilaç kullanıyorsanız. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Doktorunuza tüm ilaçlarınızdan (reçeteli veya OTC, doğal ürünler, vitaminler) ve sağlık sorunlarınızdan bahsedin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık problemlerinizle birlikte budesonid ve formoterol almanın sizin için güvenli olup olmadığına doktoronuz karar verecektir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Budesonide ve Formoterol’ü alırken bilmem veya yapmam gereken şeyler nelerdir?

Budesonid ve formoterolün tüm kullanımları için:

Tüm doktorlarınıza budesonid ve formoterol aldığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
Yüksek kan şekeriniz (şeker hastalığı) varsa, doktorunuzla konuşun. Bu ilaç kan şekerini yükseltebilir.
Tam etkinin görülmesi 2 hafta sürebilir.
Solunum problemleriniz kötüleşirse, kurtarma inhalatörünüz de çalışmıyorsa veya kurtarma inhalerinizi daha sık kullanmanız gerekiyorsa hemen doktorunuzu arayın.
Budesonid ve formoterol’den daha fazlasını almayın veya size söylenenden daha sık kullanmayın. Bu türden çok fazla ilaç alındığında ölümler olmuştur. Doktorunuzla konuşun.
Oral steroidden başka bir steroid formuna geçerken, çok kötü ve bazen ölümcül yan etkiler olabilir. Halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, net düşünmeme veya düşük kan şekeri gibi belirtiler olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın. Kötü bir yaranız varsa, ameliyat geçirdiyseniz veya herhangi bir enfeksiyon türü varsa, ekstra doz oral steroide ihtiyacınız olabilir. Bu ekstra steroidler vücudunuzun bu streslerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Ekstra steroide ihtiyaç duyabileceğiniz zamanlar olabileceğini belirten bir uyarı kartı taşıyın.
Uzun süreli kullanım katarakt veya glokom olasılığını artırabilir. Doktorunuzla konuşun.
Doktorunuzun size söylediği gibi bir göz muayenesi yaptırın.
Bu ilaç, uzun süreli kullanımda zayıf kemiklere (osteoporoz) neden olabilir. Zayıf kemik riskinizin daha yüksek olup olmadığını veya herhangi bir sorunuz olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.
Enfeksiyon kapma şansınız daha yüksek olabilir. Ellerinizi sık sık yıkayın. Enfeksiyon, soğuk algınlığı veya grip olan insanlardan uzak durun.
Su çiçeği ve kızamık, budesonid ve formoterol gibi steroid ilaçlar alan bazı kişilerde çok kötü ve hatta ölümcül olabilir. Daha önce bu sağlık sorunları yaşamadıysanız, suçiçeği veya kızamık olan kimsenin yanında olmaktan kaçının. Su çiçeği veya kızamığa maruz kaldıysanız, doktorunuzla konuşun.
65 yaşında veya daha büyükseniz, budesonid ve formoterolü dikkatli kullanın. Daha fazla yan etkiniz olabilir.
Bu ilaç, bazı durumlarda çocuklarda ve gençlerde büyümeyi etkileyebilir. Düzenli büyüme kontrollerine ihtiyaçları olabilir. Doktorunuzla konuşun.
Hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız doktorunuza söyleyin. Sizin ve bebeğiniz için yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekecek. KOAH’lı kişilerde zatürreye yakalanma şansı daha yüksektir. Bu ilaç, zatürre olma olasılığını artırabilir.

Bu ilaç (Budesonide ve Formoterol) en iyi nasıl kullanılır?

Budesonid ve formoterol’ü doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Size verilen tüm bilgileri okuyun. Tüm talimatları yakından izleyin.

Sadece nefes almak için. Kendinizi iyi hissetseniz bile, doktorunuz veya diğer sağlık hizmetleri sağlayıcınız tarafından size söylendiği gibi budesonid ve formoterol kullanmaya devam edin.
İnhaleri ilk kullanımdan önce, inhaler 7 günden fazla kullanılmadığında veya düşürüldüğünde hazırlayın. Havaya 2 test spreyi püskürtün. Her test spreyinden önce iyice çalkalayın. Kullanmadan önce çalkalayınız.

Her kullanımdan sonra ağzınızı çalkalayın. Durulama suyunu yutmayınız ve tükürünüz.
Dozunuzu kullanmayı bitirdikten sonra kapağı tekrar takın.
Bu inhalatör, kaç doz kaldığını takip etmek için bir doz sayacına sahiptir. Açtıktan sonra size söylendiğinde veya doz sayacında 0 varsa (hangisi önce gelirse) inhaleri atın.
İnhaleri asla yıkamayın. Kuru tutun.
Birden fazla inhale ilaç kullanıyorsanız, önce hangi ilacı kullanacağınızı doktorunuza sorun.
Gözünüze budesonid ve formoterol kaçarsa, hemen suyla yıkayın. Devam eden göz tahrişiniz veya görüşünüzde değişiklik varsa doktorunuzu arayın.

Bir dozu kaçırırsam ne yapmalıyım?

 • Cevapsız dozu atlayın ve normal zamanınıza dönün.
 • Aynı anda 2 doz veya ekstra doz kullanmayın.

Hemen doktorumu aramam gereken bazı yan etkiler nelerdir?

UYARI / DİKKAT: Nadir de olsa bazı kişiler bir ilacı alırken çok kötü ve bazen ölümcül yan etkilere sahip olabilir. Çok kötü bir yan etkiyle ilişkili olabilecek aşağıdaki belirti veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza söyleyin veya tıbbi yardım alın:

Döküntü gibi alerjik reaksiyon belirtileri; kurdeşen; kaşıntı; ateşli veya ateşsiz kızarık, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş cilt; hırıltılı solunum; göğüs veya boğazda gerginlik; nefes alma, yutma veya konuşma güçlüğü; sıradışı ses kısıklığı; veya ağız, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.
Ateş, titreme, çok kötü boğaz ağrısı, kulak veya sinüs ağrısı, öksürük, daha fazla balgam veya balgam renginde değişiklik, idrar yaparken ağrı, ağız yaraları veya iyileşmeyen yara gibi enfeksiyon belirtileri.
Karışıklık, uykulu hissetme, daha fazla susama, daha fazla açlık, daha sık idrara çıkma, kızarma, hızlı nefes alma veya meyve gibi kokan nefes gibi yüksek kan şekeri belirtileri.
Kas ağrısı veya zayıflığı, kas krampları veya normal hissetmeyen kalp atışı gibi düşük potasyum seviyelerinin belirtileri.
Çok kötü bir mide rahatsızlığı veya kusma, çok kötü baş dönmesi veya bayılma, kas güçsüzlüğü, çok yorgun hissetme, ruh hali değişiklikleri, aç olmama veya kilo kaybı gibi zayıf bir adrenal bezin belirtileri.
Çok kötü baş ağrısı veya baş dönmesi, bayılma veya görüşte değişiklik gibi yüksek veya düşük tansiyon belirtileri.
Göğüs ağrısı veya basıncı.
Hızlı veya anormal kalp atışı.
Titreklik.
Gergin ve heyecanlı hissetmek.
Kemik ağrısı.
Baş dönmesi veya bayılma.
Nöbetler.
Mide çok rahatsızlık veya kusma.
Çok yorgun veya zayıf hissetmek.
Uyku problemi.
Normal olmayan yanma, uyuşma veya karıncalanma hissi.
Grip benzeri işaretler.
Sinüs ağrısı.
Görme, göz ağrısı veya çok kötü göz tahrişinde değişiklik.
Ağızda veya boğazda kızarıklık veya beyaz lekeler.
Ağız tahrişi veya ağızda yaralar.
Bu ilaç, bir dozu aldıktan hemen sonra çok kötü solunum problemlerine neden olabilir. Bazen bu yaşamı tehdit edici olabilir. Budesonid ve formoterol kullandıktan sonra nefes almakta, daha kötü nefes almakta, hırıltılı solunumda veya öksürmede sorun yaşıyorsanız, bir kurtarma inhaleri kullanın ve hemen tıbbi yardım alın.

Budesonide ve Formoterol’ün diğer bazı yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, birçok insanın hiçbir yan etkisi yoktur veya sadece küçük yan etkileri vardır. Bu yan etkilerden herhangi biri veya diğer yan etkiler sizi rahatsız ederse veya geçmezse doktorunuzu arayın veya tıbbi yardım alın:

 • Baş ağrısı.
 • Karın ağrısı.
 • Burun veya boğazda tahriş.
 • Soğuk algınlığının belirtileri.
 • Sırt ağrısı.
 • Kusmak.
  Bunlar oluşabilecek yan etkilerin tamamı değildir. Yan etkilerle ilgili sorularınız varsa doktorunuzu arayın. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

OVERDOSE’dan şüpheleniliyorsa:

Aşırı doz olduğunu düşünüyorsanız,  hemen 112’yi arayarak tıbbi yardım alın. Neyin, ne kadar ve ne zaman alındığını anlatmaya veya göstermeye hazır olun.

Budesonide ve Formoterol’ü nasıl saklarım ve atarım?

Oda sıcaklığında saklayın. Folyo ambalajından çıkardıktan 3 ay sonra kullanılmayan kısımları atınız.
Isıdan veya açık alevden koruyun. Boş görünse bile delmeyin veya yakmayın.
Kuru bir yerde saklayın. Banyoda saklamayın.
Ağızlık aşağıda olacak şekilde saklayın.
Tüm ilaçları güvenli bir yerde saklayın. Tüm ilaçları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.
Kullanılmayan veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçları atın. Size söylenmedikçe tuvaleti sifonu çekmeyin veya kanalizasyona dökmeyin. İlaçları atmanın en iyi yolu hakkında sorularınız varsa eczacınıza danışın. Bölgenizde uyuşturucu geri alma programları olabilir.

0
FORADIL COMBI 200 MCG 120 KAPSUL

FORADIL COMBI 200 MCG 120 KAPSUL

İlaç Hakkında Kısa Bilgi BARKOD 8699504550207 ETKİN MADDE BUDEZONID + FORMOTEROL FİRMA ADI NOVARTİS SAĞLIK GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ REÇETE...