ALENDRONAT SODYUM ETKİN MADDESİ

Alendronat sodyum, beyaz, kristal, higroskopik olmayan bir tozdur. Suda çözünür, alkolde çok az çözünür ve pratik olarak kloroformda çözünmez.
Alendronat Sodyum, alendronatın sodyum tuzu, ikinci nesil bir bifosfonat ve kemik anti-rezorpsiyon aktivitesi olan sentetik pirofosfat analoğudur. Alendronat sodyum, terpenoid biyosentezinde rol oynayan bir enzim olan geraniltransferaza (farnesil pirofosfat sentetaz) bağlanır ve aktivitesini inhibe eder. Bu enzimin inhibisyonu, osteoklast dönüşüm sürecinde önemli olan küçük GTPaz sinyal proteinlerinin post-translasyonel modifikasyonu sırasında farnesilasyon ve geranilgeranilasyonun donör substratları olan izoprenoid lipidlerin (FPP ve GGPP) biyosentezini önler. Sonuç olarak, osteoklast aktivitesi inhibe edilir ve kemik rezorpsiyonu ve döngüsü azaltılır.
Alendronik asit, osteoporoz, osteogenezis imperfekta ve diğer bazı kemik hastalıkları için kullanılan bir bifosfonat ilaçtır. Tek başına ve D vitamini ile kombinasyon halinde pazarlanmaktadır. Alendronat, osteoklast aracılı kemik emilimini inhibe eder. Tüm bifosfonatlar gibi, kimyasal olarak kemik döngüsünün endojen düzenleyicisi olan inorganik pirofosfat ile ilişkilidir. Ancak pirofosfat hem osteoklastik kemik rezorpsiyonunu hem de osteoblastlar tarafından yeni oluşturulan kemiğin mineralizasyonunu inhibe ederken, alendronat farmakolojik olarak elde edilebilir dozlarda mineralizasyon üzerinde herhangi bir etki olmaksızın spesifik olarak kemik rezorpsiyonunu inhibe eder.

Alendronat nedir?

Alendronat, menopoz, steroid kullanımı veya gonadal yetmezliğin neden olduğu osteoporozu tedavi etmek için kullanılır. alendronat, osteoporoz nedeniyle yüksek kemik kırığı riskiniz olduğunda kullanım içindir.

Alendronat ayrıca Paget’in kemik hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

Alendronat, burada belirtilmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

ALENDRONAT SODYUM Hakkında Önemli bilgi

Yemek borunuzla ilgili problemleriniz varsa veya kanınızda düşük seviyelerde kalsiyum varsa alendronat almamalısınız.

İlacı aldıktan sonra en az 30 dakika dik oturamaz veya ayakta duramazsanız alendronat almayın.

Alendronat midede veya yemek borusunda ciddi sorunlara neden olabilir. Alendronat kullanmayı bırakın ve göğüs ağrınız, yeni veya kötüleşen mide ekşimesi veya yutulduğunda ağrı hissederseniz derhal doktorunuzu arayın.

Ayrıca kas spazmlarınız, uyuşukluk veya karıncalanma (ellerde ve ayaklarda veya ağız çevresinde), yeni veya alışılmadık kalça ağrısı veya eklemlerinizde, kemiklerinizde veya kaslarınızda şiddetli ağrı varsa doktorunuzu arayın.

Bu ilacı almadan önce:

 • Alerjiniz varsa veya varsa alendronat almamalısınız.
 • Kanınızdaki düşük kalsiyum seviyeleri (hipokalsemi); veya
 • Yemek borunuzdaki (ağzınızı ve midenizi birbirine bağlayan tüp) kaslarla ilgili sorunlarınız varsa almamalısınız.
 • En az 30 dakika dik oturamaz veya ayakta duramazsanız alendronat almayın. Alendronat midede veya yemek borusunda ciddi sorunlara neden olabilir. Alendronat aldıktan sonra en az 30 dakika dik durmalısınız.

Aşağıdaki hastalıkları daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • Yutma güçlüğü;
 • Mideniz veya sindiriminizle ilgili sorunlar;
 • Hipokalsemi;
 • Diş problemi (alendronat almaya başlamadan önce diş muayenesine ihtiyacınız olabilir);
 • Böbrek hastalığı; veya
 • Vücudunuzun besinleri gıdalardan emmesini zorlaştıran herhangi bir durum (malabsorpsiyon).

Ayrıca;

Efervesan tablet çok miktarda sodyum içerir. Bu alendronat formunu kullanmadan önce düşük tuzlu bir diyet uyguluyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç çene kemiği problemlerine (osteonekroz) neden olabilir. Risk, kanser, kan hücresi bozuklukları, önceden var olan diş problemleri veya steroid, kemoterapi veya radyasyon ile tedavi edilen kişilerde en yüksektir. Doktorunuza kendi riskinizi sorun.

Bu ilacın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız doktorunuza söyleyin. İlacı kullanmayı bırakın ve hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

ALENDRONAT SODYUM’u nasıl almalıyım?

Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. İlacı aynen doktorunuzun söylediği gibi kullanın.

Alendronat Sodyum,  günde bir veya haftada bir alınır. Doktorunuzun dozlama talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Alendronat Sodyum’ı sabah ilk iş olarak, herhangi bir şey yemeden veya içmeden veya başka bir ilaç almadan en az 30 dakika önce alın. Alendronat Sodyum’ı haftada sadece bir kez alırsanız, her hafta aynı gün ve her zaman sabah ilk iş olarak alın.

Tam bir bardak (6 ila 8 ons) sade su ile alın. Kahve, çay, soda, meyve suyu veya maden suyu kullanmayın. Sade su dışında hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.

Sıvı ilacı dikkatlice ölçün. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Normal bir Alendronat Sodyum tableti ezmeyin, çiğnemeyin veya emmeyin. Tamamen yutun.

Efervesan tableti en az 4 ons suda (oda sıcaklığında, sıcak veya soğuk değil) çözün. Tabletin 5 dakika erimesine izin verin. Bu karışımı 10 saniye karıştırın ve hemen hepsini için. Bardağa biraz daha su ekleyin, yavaşça karıştırın ve hemen için.

Alendronat Sodyum aldıktan sonra en az 30 dakika:

 • Yatmayın veya yaslanmayın.
 • Vitaminler, kalsiyum veya antasitler dahil başka herhangi bir ilaç almayın.

Alendronat Sodyum alırken diş hijyeninize özellikle dikkat edin. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Herhangi bir diş işine ihtiyacınız varsa (özellikle ameliyat), diş hekiminize Alendronat Sodyum kullandığınızı önceden söyleyin.

Alendronat Sodyum, diyet değişiklikleri, egzersiz, kemik mineral yoğunluğu testi ve kalsiyum ve vitamin takviyeleri de içerebilen eksiksiz bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarını çok yakından takip edin.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Kullanılmayan efervesan tabletleri folyo blister ambalajda saklayın.

Doktorunuz size bu ilacı ne kadar süre tedavi edeceğini belirleyecektir. Alendronat Sodyum genellikle sadece 3 ila 5 yıl süreyle verilir.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Günde bir kez dozlama: Sabah ilk iş olarak alendronat almayı unutursanız, günün ilerleyen saatlerinde almayın. Ertesi sabaha kadar bekleyin ve kaçırılan dozu atlayın. Bir günde iki (2) doz almayınız.

Haftada bir kez dozlama: Planlanan günde alendronat almayı unutursanız, kaçırdığınız dozu hatırladığınız gün sabah ilk iş olarak alendronat alın. Ardından, seçtiğiniz doz gününde normal haftalık programınıza dönün. Bir günde 2 doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Tam bir bardak süt için ve 112’yi arayarak acil tıbbi yardım isteyin. Kendinizi kusturmayın ve uzanmayın.

Alendronat Sodyum alırken nelerden kaçınmalısınız?

Alendronat Sodyum aldıktan sonra en az 30 dakika başka herhangi bir ilaç almaktan kaçının. Buna vitaminler, kalsiyum ve antasitler dahildir. Bazı ilaçlar vücudunuzun alendronatı emmesini zorlaştırabilir.

Sigara içmekten kaçının veya bırakmaya çalışın. Sigara içmek kemik mineral yoğunluğunuzu azaltabilir ve kırılma olasılığını artırabilir.

Çok miktarda alkol içmekten kaçının. Aşırı içme de kemik kaybına neden olabilir.

Alendronat Sodyum yan etkileri nelerdir?

 • Alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; hırıltılı solunum, nefes almada zorluk yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.
 • Alendronat kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.
 • Göğüs ağrısı, yeni veya kötüleşen mide ekşimesi;
 • Yutkunmada zorluk veya ağrı;
 • Kaburgaların altında veya sırtta ağrı veya yanma;
 • Şiddetli mide ekşimesi, üst midenizde yanma ağrısı veya kanlı öksürük;
 • Uyluk veya kalçanızda yeni veya olağandışı ağrı;
 • Çene ağrısı, uyuşma veya şişlik;
 • Şiddetli eklem, kemik veya kas ağrısı; veya
 • Düşük kalsiyum seviyeleri – kas spazmları veya kasılmaları, uyuşma veya çınlama hissi (ağzınızın çevresinde veya parmaklarınızda ve ayak parmaklarınızda).

Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • Mide ekşimesi, mide rahatsızlığı;
 • Mide ağrısı, mide bulantısı;
 • İshal, kabızlık; veya
 • Kemik ağrısı, kas veya eklem ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar Alendronat Sodyum etkiler?

Doktorunuza kullandığınız diğer tüm ilaçlarınızdan bahsedin.

Özellikle:

Aspirin; veya NSAID’ler (nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar) – ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri.

Bu liste henüz daha bitmedi. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere Alendronat Sodyum’u etkileyebilir. Olası tüm ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.

0
ANDANTE 70 MG 12 TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

ANDANTE 70 MG 12 TABLET

İlaç Hakkında Kısa Bilgi BARKOD 8699536010823 ETKİN MADDE ALENDRONAT SODYUM FİRMA ADI SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş. REÇETE NORMAL RECETE İTHAL-İMAL İMAL FİYAT KARARNAMESİ...

0
ilac-resmi-yok

AS-ALDEKS 70 MG 4 TABLET

İlaç Hakkında Kısa Bilgi BARKOD 8698792010141 ETKİN MADDE ALENDRONAT SODYUM FİRMA ADI APOTEX İLAÇ SAN VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ REÇETE NORMAL RECETE İTHAL-İMAL İTHAL FİYAT...

0
ilac-resmi-yok

FOSATAB 70 MG 4 EFERVESAN TABLET

İlaç Hakkında Kısa Bilgi BARKOD 8697927023551 ETKİN MADDE ALENDRONAT SODYUM FİRMA ADI CELTİS İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş. REÇETE NORMAL RECETE İTHAL-İMAL İMAL FİYAT KARARNAMESİ...

0
ALEMAKS 70 MG 12 TABLET

ALEMAKS 70 MG 12 TABLET

İlaç Hakkında Kısa Bilgi İ.BARKOD: 8699525016072 ETKİN MADDE: ALENDRONAT SODYUM REÇETE: NORMAL RECETE İTHAL/İMAL: IMAL EŞDEĞER KODU: – SGK ETKİN MADDE KODU: – SGK KAMU...